Standaryzacja w projektowaniu infrastruktury fizycznej

Standaryzacja w projektowaniu infrastruktury fizycznej

Planowane zmiany obciążenia mocą w trakcie wdrażania systemu

Rodzaje ryzyka mogące wystąpić w danym projekcie nie są identyczne z głównymi rodzajami ryzyka dla organizacji. Zależą one od wpływu korzyści uzyskiwanych z realizacji danego projektu na podstawową działalność firmy, np. wynikających z eksploatacji istniejącej infrastruktury firmy. Silnie dodatnia zależność dochodów osiąganych po zrealizowaniu projektu w stosunku do dotychczasowych, uzyskiwanych przez firmę, może oznaczać, że ryzyko projektu może zwiększać ogólny pozioma ryzyka dla organizacji, w której jest wdrażany. Gdy korelacja między przepływami jest mała lub ujemna, globalne ryzyko organizacji po uwzględnieniu projektów inwestycyjnych, może być mniejsze niż całkowite ryzyko samego projektu.

Dlatego to ostatnie powinno się analizować w sposób wyizolowany, bez uwzględniania pozostałych rodzajów ryzyka związanych z podstawową działalnością organizacji. Na różnicę wartości korzyści z projektu, w stosunku do wcześniej zaplanowanego, wpływ mają zmiany warunków zewnętrznych i wewnętrznych, nieuwzględnionych w procesie projektowania.

Warto nadmienić, że w końcu ub.r. opublikowano normę ISO 31 000:2009 "Zarządzanie ryzykiem - zasady i wytyczne".

Systemy wspomagające proces projektowania

Coraz częściej w procesie projektowania wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia wspierające proces zarządzania oraz tworzenie dokumentacji projektowej i technicznej.

Jedną z grup narzędzi do wspierania procesu projektowania są systemy zarządzania projektami, obejmujące swoim zakresem takie zagadnienia, jak:

zarządzanie kontraktem

tworzenie harmonogramu

administrowanie zmianami

zarządzanie ryzykiem.

Ważne jest, aby otrzymany szczegółowy projekt był rozwinięciem specyfikacji utworzonej na wstępnym etapie planowania. W pełni przygotowana dokumentacja projektowa powinna zawierać również informacje specyficzne dla użytkownika tworzonego systemu oraz organizację wdrożenia. Optymalne rozwiązanie (tanie i szybkie) to automatyczne wygenerowanie szczegółowego projektu technicznego wraz z pełną specyfikacją - za pomocą narzędzia wspomagającego projektowanie. Stworzenie szczegółowego projektu, nawet jeśli częściowo zautomatyzowane przez oprogramowanie do projektowania, zwykle będzie wymagało jeszcze zaangażowania doświadczonych specjalistów. Jako przykład można podać budownictwo, gdzie mimo używania wielu narzędzi wspomagających, konieczny jest udział architekta.

Ważne jest dokumentowanie wszelkich istotnych z punktu widzenia projektu decyzji i aktywności. Stosowanie wewnętrznych powiązań między dokumentami ułatwia wypełnianie zdefiniowanych formularzy (raportów, planów itp.) zgodnie z procesami projektu.


TOP 200