Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Jest już w czym wybierać

Głównym powodem odwlekania wirtualizacji w przeszłości była konieczność zaakceptowania ceny VMware bądź zgoda na brak dostępu obsługi tak istotnych funkcji, jak wysoka dostępność, równoważenie obciążenia serwerów czy nawet wsparcie dla konkurencyjnych systemów operacyjnych. W trakcie testów mieliśmy okazję przekonać się naocznie, że nie tylko VMware prawidłowo realizuje te zadania. Duże korporacje mogą nadal postrzegać VMware jako jedynego dostawcę technologii wirtualizacyjnych, ale mniejsze (choć niekoniecznie małe) powinny bez problemu poradzić sobie bez zaawansowanych technik, które oferuje tylko ten jeden producent. Dzięki temu mogą one czerpać korzyści płynące z wirtualizacji za dającą się zaakceptować cenę.

Wśród trzech konkurentów Microsoft Hyper-V jest najbliższy VMware vSphere pod względem możliwości zarządzania. Jednakże o ile VMware, Red Hat i Citrix łączą zarządzanie środowiskiem i samymi wirtualizowanymi systemami w jednym miejscu, o tyle Micosoft rozdziela je między kilka narzędzi System Center. Zarządzanie zaawansowanymi funkcjami będzie na tyle skomplikowane , że będzie dodatkowym obciążeniem dla administratorów.

Citrix Xen Server łączy w sobie znakomitą wydajność Linuksa, szybkość wdrożenia oraz najważniejsze zaawansowane funkcje, choć high availability i load balancing wymagają dodatkowych konfiguracji czy nawet uruchamiania specjalnych wirtualnych maszyn.

Wadą tego rozwiązania jest szeregowanie operacji zarządzania wirtualnymi maszynami - np. jeśli zlecimy jednoczesny restart kilkunastu serwerów operacja będzie wykonywana jedna po drugiej co wydłuży czas wykonania się jej dla ostatniej maszyny. To ograniczenie ma wpływ zarówno na jakość zarządzania tą platformą jak i jak i na jej skalowalność.

Red Hat Enterprise Virtualization ma wszystkie najważniejsze możliwości zarządzania. Choć nie są one tak rozbudowane jak w przypadku Hyper-V, są za to znacznie łatwiejsze w implementacji. Rozwiązanie firmy Red Hat ma też swoje słabe strony, w tym kilka mankamentów związanych z trybem maintenance i wysoką dostępnością. Oferuje za to szybką instalację, przyzwoitą wydajność tak dla Windows jak i Linuksa oraz dobry interfejs CLI. Plusem platformy tej firmy są też zaawansowane funkcje zarządzania pamięcią, jak współdzielenie stron czy kompresja. Pod względem składników potrzebnych do wdrażania w wysoko skalowalnych środowiskach jest najbliższy VMware.


TOP 200