Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Niezbędne funkcje i dodatki

Choć technologia wirtualizacyjna VMware jest nadal najbardziej rozwinięta pod względem zaawansowanych funkcji, warto zdać sobie sprawę z tego, że nie każda firma ich potrzebuje.

Trzy kluczowe funkcje, które będą niezbędne niezależnie od wielkości środowiska wirtualizacyjnego to migracja wirtualnych maszyn na żywo, wysoka dostępność, oraz równoważenie obciążenia. Migracja na żywo (live migration) pozwala na przenoszenie działających maszyn wirtualnych między fizycznymi hostami bez konieczności ich wyłączania ani restartowania. Wysoka dostępność (high availability) to funkcja, dzięki której system jest w stanie określić czy dana fizyczna maszyna jest dostępna i jeśli nie jest automatycznie uruchomić ją z innego działającego hosta (z punktu widzenia użytkownika wygląda to jak szybki restart). Automatyczne równoważenie obciążenia (load balancing) pozwala zadbać o to, by fizyczne serwery były równo obciążone pracą wirtualnych maszyn. Te trzy funkcje były kiedyś oferowane tylko przez VMware, ale obecnie możemy z nich korzystać w każdym z omawianych przez nas rozwiązań.

Wśród wartych uwagi (choć nie tak kluczowych) funkcji należy wymienić thin provisioning, szablony i kopie migawkowe (snapshoot), zautomatyzowane backupy maszyn wirtualnych, migracja na żywo storage, czy zaawansowane zarządzanie pamięcią jak współdzielenie stron pamięci (page sharing), kompresja pamięci, czy memory balooning. Ta ostatnia funkcja pozwala na przekazanie pamięci przydzielonej jednej maszynie innej maszynie wirtualnej bez potrzeby ich restartowania.

VMware wciąż jest jedyną platformą pozwalająca na migrację pamięci masowej na żywo, zaś tylko ten produkt oraz Red Hat Enterprise Virtualization oferują współdzielenie stron pamięci oraz kompresję.

Pozostałe funkcje dostępne są jednak we wszystkich rozwiązaniach. Thin provisioning i tworzenie szablonów pozwalają na łatwe dostarczenie dużej liczby maszyn wirtualnych i jednoczesną redukcję ich zapotrzebowania na pamięć dyskową. Zaawansowane zarządzanie pamięcią zaś pozwala na optymalizację wykorzystania fizycznej pamięci przez maszyny wirtualne.

Wspomniane narzędzia są niezwykle istotne w dużych infrastrukturach. W mniejszych firmach zwykle raz wirtualizuje się serwery i jedyne co jest później ważne to ich wysoka dostępność, bezpieczeństwo i możliwość przenoszenia na czas planowanych modernizacji. W takich środowiskach narzędzia te nie muszą być niezbędne. Nie mają one tak istotnego wpływu na końcowych użytkowników jak live migration, high availability czy load balancing.


TOP 200