Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Jeszcze mniej niezbędne (choć niewątpliwie użyteczne) są takie funkcje jak integracja interfejsu aplikacji, co bardzo pomoże przy dużych wdrożeniach. Wszystkie cztery rozwiązania dostarczają coś w rodzaju wiersza poleceń (CLI) bądź zarządzania opartego na skryptach począwszy od integracji API w produkcie VMware po Hyper-V wykorzystujące PowerShell. Warto też omówić wsparcie dla goszczonych systemów operacyjnych. Oficjalnym wsparciem dla systemów MacOS X Server, FreeBSD, NetWare czy Solaris może się pochlubić tylko VMWare. Pozostałe systemy ograniczają się do kilku dystrybucji Linuksa czy platform Windows.

Warto zaznaczyć, że każdy z omawianych produktów dostarcza wystarczająco wydajne i bogate w możliwości zarządzania środowiska by poważnie rozważać ich zastosowanie w środowiskach produkcyjnych tak mniejszych jak i w dużych przedsiębiorstwach.

Oczywiście da się zauważyć przewagę technologiczną VMware, która zapewnia największy wybór zaawansowanych funkcji. (link albo nawiązanie do porównania cech)

Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Warunki licencji

Spsób licencjonowania VMware oraz Hyper-V jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż dla Red Hat Enterprise Virtualization czy Citrix Xen Server. VMware oferuje kilka poziomów vSphere, z których kolejne udostępniają coraz więcej funkcji zaś licencję potrzebujemy na każdy procesor. Microsoft oferuje Hyper-V jako składnik serwera Windows Server 2008 R2 z licencją Enterprise pozwalającą na uruchomienie 4 wirtualnych serwerów na tym samym fizycznym serwerze, oraz wersję Datacenter, dzięki której można zainstalować dowolną liczbę wirtualnych instancji Windows 2008 na fizycznym serwerze. Co ciekawe wiele korporacji kupuje licencje Datacenter po to by instalować je na w środowisku wirtualizacyjnym VMware. Dzięki licencji mogą instalować legalnie dowolną liczbę serwerów Windows 2008. Jeśli chcemy wykorzystać Citrix Xen Server musimy kupić licencję za każdy fizyczny serwer (niezależnie od jego wydajności), na którym zainstalujemy to oprogramowanie. Podobnie do VMware Citrix oferuje kilka wersji oprogramowania. Pod względem polityki cenowejRed Hat Enterprise Virtualization jest najprostszy (i najtańszy)- z płaską, roczną stawką za każdy procesor, zależną od wersji wsparcia technicznego (12/5 bądź 24/7).

Pojedynek platform wirtualizacyjnych

TOP 200