Pamięci masowe i serwery w 2013 r.

Jednak HP nie zgodził się z tą decyzją i skierował sprawę do amerykańskiego sądu, a ten zadecydował, że Oracle musi dalej portować swoje oprogramowanie do procesorów Itanium. Dlatego wbrew wcześniejszym obawom, że Itanium przejdzie do defensywy, serwery HP tej platformy będą się dalej liczyć na rynku w 2013 r. Tym bardziej, że w listopadzie 2012 r. Intel wprowadził do oferty kolejny model procesora Itanium. To układ oznaczony symbolem Itanium 9500 (taktowany zegarem 1,73 do 2,53 GHz), który zawiera 8 rdzeni i 54 MB wbudowanej pamięci oraz może obsługiwać pamięć DIMM o pojemności 2 TB. Tak więc platforma Itanium nie powiedziała jeszcze chyba ostatniego słowa. Wiele tu zależy od tego, jak szybko Intel wprowadzi do oferty kolejny model układu Itanium, noszący roboczą nazwę: Kittson.

Firma informuje, że procesory Kittson będą budowane na podstawie tzw. modularnego modelu rozwoju (Modular Development Model), który rozszerzy strategię wspólnej platformy i zapewni większą zgodność między układami linii Itanium i Xeon, od wspólnych struktur krzemowych, do kompatybilnych gniazd. Intel poinformował co prawda niedawno, że pierwsza wersja procesora Kittson nie będzie jeszcze zgodna z gniazdami przeznaczonymi dla procesorów Xeon, obiecując jednak, że kolejne edycje układu będą już kompatybilne z takimi gniazdami.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

I jeszcze kilka słów o jednym z najważniejszych graczy na rynku serwerów - IBM. Firma zapowiada, że w 2013 r. wprowadzi do oferty nowe serwery Power Express 710, zaprojektowane z myślą o sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Będą to systemy zawierające zaprezentowane pod koniec 2012 r. procesory Power 7+, przygotowane do obsługiwania aplikacji chmurowych oraz Big Data.

Ponad 100 rdzeni obliczeniowych

Mówiąc o procesorach serwerowych trzeba wspomnieć o tendencjach dotyczących ilości rdzeni. I tak, Intel ma w ofercie procesor zawierający 10 rdzeni obliczeniowych. Z kolei AMD produkuje 16-rdzeniowy układ CPU. Żadna z liczących się firma nie zdecydowała się jednak na procesory zawierające kilkadziesiąt rdzeni. Rekordzistą jest tu firma Tilera, która wprowadziła do oferty pod koniec lutego 2013 r. 72-rdzeniowy 64-bitowy procesor oznaczony symbolem TILE-Gx72 (układ typu System-On-a-Chip, zawierający komplet kontrolerów i układów I/O).

Tilera poinformowała jednocześnie, że pracuje już nad procesorem zawierającym ponad 100 rdzeni obliczeniowych. Ma to być układ wytwarzany z użyciem technologii 28 nanometrów, obsługujący pamięci RAM oparte na najnowszym standardzie DDR4 (TILE-Gx72 obsługuje pamięć DDR3).

Ofensywa UCS

I na koniec słów kilka o technologii, która może w tym roku wejść szerzej do centrów danych. Kryje się ona za skrótem UCS (Unified Computing System - zintegrowany system obliczeniowy). To architektura "all-in-one" zaproponowana swego czasu najpierw przez Cisco, którą zaadaptowały obecnie kolejne firmy, takie jak np. IBM, Hitachi, HP i ostatnio Dell. UCS to zintegrowana, konwergentna platforma obliczeniowa dedykowana centrom danych, obejmująca oprócz podstawowego elementu, jakim jest serwer, pamięci masowe, sieć oraz oprogramowanie obsługujące te wszystkie składniki.

Korzystając z rozwiązań UCS użytkownik może budować centra danych, traktując wchodzące w jego skład elementy, tak jakby to były klocki lego. Ważne jest to, że wszystkie klocki pasują idealnie do siebie i użytkownik może wtedy elastycznie skalować centrum danych i rozbudowywać je lub zmieniać stosownie do potrzeb i zmieniających się warunków. Do tej pory na platformy obliczeniowe USC mogły sobie pozwolić tylko największe firmy. Analitycy przewidują, że w br. wielu dostawców takich platform wprowadzi do swoich ofert nieco skromniejsze i okrojone rozwiązania, na które będą sobie mogły również pozwolić średnie firmy.


TOP 200