Pamięci masowe i serwery w 2013 r.

Postępująca konsolidacja serwerów

Serwery można konsolidować poprzez przenoszenie systemów operacyjnych z maszyn fizycznych do środowisk wykorzystujących maszyny wirtualne. Badanie przeprowadzone w USA i w Europie (obejmujące średnie i duże przedsiębiorstwa) przez firmę analityczną 451 Research pokazało, że w 2012 roku większość (bo 51%) serwerów x86 została zwirtualizowana. To wzrost o 13% w porównaniu z 2011 r. (wtedy było to 38%). Szacuje się, że w 2013 r. trend ten co najmniej utrzyma się, co oznaczałoby, że pod koniec br. wirtualizacja obejmie już prawie 70% serwerów x86.

W 2012 r. prym na rynku oprogramowania wirtualizującego serwery wiodły oczywiście dwie firmy: VMware (VMware ESX Server) i Microsoft (ze swoim flagowym produktem, jakim jest Hyper-V). W tym roku będzie podobnie, z tym że wydaje się, iż obie firmy zaczną promować nowy model wirtualizacji, kryjący się za roboczą nazwą "tiered hypervisor". To architektura, w której użytkownicy będą mogli przenosić obciążenia między lokalnymi hiperwizorami i zewnętrznymi usługami oferowanymi przez chmury obliczeniowe.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Warto też w tym roku zwrócić baczną uwagę na Windows Server 2012 - kolejną wersję serwerowego systemu operacyjnego firmy Microsoft. Wiele wskazuje na to, że dla Microsoftu to właśnie ten system będzie pełnić rolę podstawowego budulca, na bazie którego będzie można tworzyć nowe zwirtualizowane platformy obliczeniowe, oferujące firmom duży wybór biznesowych usług.

Kolejne rozwiązania, które mogą "namieszać" w 2013 r. - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - na rynku serwerów oraz w szerszym kontekście centrów danych, to dwa rozwiązania firmy Microsoft: System Center 2012 (narzędzie przeznaczone dla lokalnych centrów danych oraz środowisk obliczeniowych bazujących na chmurach, dzięki któremu aplikacje pracują wydajniej i są łatwo dostępne) i Virtualization Machine Manager (wszechstronne narzędzie do kompleksowego zarządzania zwirtualizowanym środowiskiem obliczeniowym).

Powyższa uwaga nie oznacza oczywiście, że w 2013 r. VMware przejdzie na tym polu do defensywy. Dla wielu przedsiębiorstw to właśnie produkty tej firmy są - i zapewne będą dalej - bazą używaną do wirtualizowania firmowych zasobów.

Tak jak warstwa programistyczna serwerów jest tym obszarem, który zmienia się bardzo dynamicznie i wszelkie przewidywania dotyczące 2013 r. niekoniecznie muszą się spełnić, tak w warstwie sprzętowej sytuacja jest dużo klarowniejsza. Jak wiadomo, głównym elementem serwera (decydującym w największym stopniu o tym, jak szybko serwer pracuje) jest układ CPU. A tu sytuacja od kilku lat się nie zmienia i głównymi graczami na tym rynku pozostają w przypadku serwerów platformy x86 dwaj odwieczni rywale: Intel i AMD. Tutaj nie będzie niespodzianek. Specjaliści szacują, że serwery x86 oparte na układach CPU produkowanych przez te firmy będą pracować pod koniec 2013 r. średnio dwa razy szybciej niż rok wcześniej.

Kolejny segment tego rynku (serwery innych platform) należy niepodzielnie do HP i IBM. Na początku 2012 r. wydawało się, że platforma Itanium przejdzie do defensywy i na serwery oparte na tym procesorze będzie się decydować coraz mniej firm. Było to związane z faktem, że firma Oracle (główny dostawca baz danych klasy enterprise) poinformował wcześniej, że nie będzie dalej wspierać oprogramowania dla procesorów Intel Itanium, które HP instaluje w swoich serwerach.

Pamięci masowe i serwery w 2013 r.

TOP 200