Pamięci masowe i serwery w 2013 r.

Pod koniec 2011 roku firmy analityczne podawały, że pojemność wszystkich zewnętrznych systemów pamięci masowych pracujących na całym świecie wynosi ok. 21 eksabajtów i przewidywały, że będzie ona rosnąć każdego roku o ok. 40%. Oznacza to, że w 2014 wartość ta powinna przekroczyć 40 eksabajtów. Jednak już po kilkunastu miesiącach firmy analizujące rynek IT twierdziły, że przewidywania te trzeba zrewidować, gdyż nie brały one pod uwagę jednego ważnego czynnika - dynamicznego rozwoju technologii wirtualizujących serwery.

Obecnie szacuje się, że pojemność pamięci masowych będzie rosnąc w tempie już nie 40%, a 300% (za IDC). Niektóre firmy analityczne (np. Gartner) podbijają tę wartość nawet do ponad 600%. Jak widać, jest to zasadnicza różnica. Ciekawe jest to, że zarówno IDC, jak i Gartner podniosły tę poprzeczkę tak wysoko ignorując fakt, że w tym samym czasie na rynku oprogramowania wirtualizującego serwery panował pewien zastój.

Analitycy oceniają jednak, że był to chwilowy zastój i wirtualizacja będzie dalej postępować. Tak czy inaczej zapotrzebowanie na pamięci masowe będzie w 2013 r. rosnąć w dużo większym tempie, niż sądzono do niedawna i być może ogólna pojemność zewnętrznych pamięci masowych pracujących na świecie pod koniec 2013 r. przekroczy wartość, której nikt się nie spodziewa.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób

Podstawowym składnikiem każdego systemu pamięci masowej są dyski (standardowe albo SSD, ale póki co standardowe wiodą tu prym). Firmy analityczne przewidują, że rynek dysków twardych skurczy się w 2013 r. o kilkanaście procent. Według IHS iSuppli obroty na tym rynku zmniejszą się w 2013 r. (porównując rok do roku) o ok.12%. Głównym powodem takiego rozwoju sytuacji na tym rynku jest rozwój pamięci masowych typu SSD (pamięci NAND/flash). Obroty na rynku dysków twardych mają się zamknąć w 2013 r. kwotą 32,7 mld dol. (w 2012 r. było to 37,1 mld dol.). Co ciekawe, spadek w następnych latach ma już być mniejszy i w 2014 r. obroty na tym rynku wyniosą 32 mld dol., czyli nieznacznie mniej niż w br.

HDD kontra SSD

Dyski twarde trzymają się dalej mocno z jednego powodu - są ciągle dużo tańsze niż dyski SSD i co ciekawe, ich cena dalej spada, choć oczywiście nie tak szybko jak cena dysków SSD (szacuje się, że średnia cena dysku twardego spadnie w 2013 r. o 7%). Dlatego dyski twarde będą dalej podstawowym elementem każdego systemu pamięci masowej i będą instalowane nawet w takich urządzeniach jak ultrabooki.

Dyski SSD co prawda tanieją (IHS iSupply podaje, że w ciągu ostatnich 3 lat ceny dysków SSD spadły 3-krotnie), ale stwarzają dalej problemy. Po pierwsze, dają ciągle sporo błędów oraz po drugie, ich żywotność jest ograniczona (komórki pamięci flash przestają poprawnie funkcjonować po ok. 300 tys. cyklów zapisu danych). Producenci radzą sobie z tymi problemami na różne sposoby, instalując np. dodatkowe nadmiarowe komórki (przejmujące funkcje uszkodzonych komórek), ale odbija się to oczywiście na cenie dysków SSD.

Coraz więcej firm wprowadza na rynek macierze zawierające wyłącznie dyski SSD. Przykładem może tu być np. firma NetApp, która produkuje pamięci masowe wyposażone w dyski SSD od trzech lat. Są to produkty, w których obok dysków HHD znajdują się dyski SSD. Na początku 2013 r. firma przyjęła nową strategię i zapowiada, że coraz więcej produkowanych przez nią macierzy będzie zawierać wyłącznie dyski SDD, prezentując jednocześnie swój najnowszy produkt tego typu, oznaczony symbolem EF540.

Macierze EF540 pracują pod kontrolą firmowego systemu operacyjnego SANtricity i zostały zaprojektowane na bazie znanych dyskowych pamięci masowych linii E. Macierz EF540 zawiera 2,5-calowe dyski SSD/SAS o pojemności 800 GB. Urządzenie ma wysokość 2U i może zawierać 12 (ogólna pojemność - 9,6 TB) albo 24 (ogólna pojemność - 19,2 TB) takich dysków. NetApp podaje w specyfikacji technicznej, że macierze EF540 mają wydajność rzędu 300 tys. IOPS (operacji I/O na sekundę), są wyposażone w 8 portów FC 8 Gb/s i mogą obsługiwać połączenia iSCSI (10 Gb/s) oraz InfiniBand (40 Gb/s).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200