Pamięć w chmurze dla firm i korporacji

EMC Syncplicity

Podczas gdy większość konkurencyjnych ofert wydaje się koncentrować na usługach umożliwiających współdzielenie plików z użytkownikami znajdującymi się na zewnątrz firmy, EMC Syncplicity kładzie duży nacisk na wymianę danych wewnątrz przedsiębiorstwa.

Z zewnątrz usługa ta wygląda podobnie do Box lub Dropbox, ale jednocześnie udostępnia funkcje, których nie ma w żadnym konkurencyjnym systemie, a w niektórych zastosowaniach mogą one być wyjątkowo atrakcyjne.

Syncplicity jest oferowana w czterech wersjach: bezpłatnej dla użytkowników indywidualnych (2 GB pamięci, dwa urządzenia umożliwiające dostęp do konta), Personal Edition (15 dol. miesięcznie, 50 GB pamięci, 5 urządzeń) oraz Business i Enterprise Edition, które nie mają ograniczeń na liczby użytkowników i urządzeń, a także maksymalny rozmiar plików i dostępnej pamięci. Cena Business Edition zaczyna się od 45 dol. miesięcznie (3 użytkowników), a cena Enterprise Edition jest ustalana indywidualnie.

Jeśli Syncplicity ma być usługą funkcjonującą na komputerze desktop, to większość dostępnych funkcji jest bardzo podobna do tego, co oferują zaprezentowane wyżej produkty konkurencyjne.

Jest tu jednak kilka użytecznych dodatków.

Po pierwsze, oprogramowanie klienckie umożliwia synchronizację plików bez ograniczeń na liczbę katalogów i subkatalogów. W wypadku wersji oferujących nieograniczoną pojemność pamięci oznacza to, że Syncplicity może pełnić rolę oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych systemu i danych.

Po kliknięcie prawym klawiszem dowolnego folderu lub pliku można łatwo udostępnić go innym osobom w firmie.

Pojedyncze obiekty znajdujące się w katalogach, pliki lub podkatalogi mogą też być indywidualnie wyłączane z opcji ich współdzielenia. Tego typu funkcji brak jest w innych porównywanych systemach.

Współdzielenie plików jest możliwe tylko z użytkownikami, którzy mają konto Syncplicity, nie jest możliwe ich anonimowe udostępnianie.

Funkcje klasy biznesowej to przede wszystkim możliwość definiowania polityki dotyczącej bezpieczeństwa i dopuszczalnych aktywności użytkowników.

Pamięć w chmurze dla firm i korporacji

Każdy katalog w lokalnym systemie plików może zostać skopiowany do chmury Syncplicity lub zapisany we własnej pamięci masowej firmy znajdującej się w jej centrum danych, o ile jest to model urządzenia EMC współpracujący z Syncplicity

Dostępne narzędzia pozwalają na kontrolowanie takich szczegółów, jak to, czy linki do współdzielonych plików muszą być zabezpieczone hasłem, które domeny Active Directory pozwalają na synchronizację plików z Syncplicity, jak mocne musi być wykorzystywane hasło i gdzie raporty o aktywności użytkowników mają być przesyłane.

Generowane przez system raporty umożliwiają audyt praktycznie wszystkich elementów aktywności użytkowników, na przykład indywidualnego wykorzystania pojemności pamięci.

Najciekawszą funkcją klasy korporacyjnej jest możliwość integracji usługi z pamięciami masowymi EMC. Dotyczy to rodzin pamięci EMC Isilon Scale-Out NAS, EMC Atmos Object Storage oraz EMC VNX/VNXe. Zawartość kont użytkowników Syncplicity może być automatycznie zapisywana w jednym z wymienionych wyżej urządzeń pamięci masowej. Nie dotyczy to jednak pamięci zewnętrznych, a tylko urządzeń zainstalowanych w firmowych centrach danych. Pliki nie są wtedy zapisywane w centrach danych związanych z Syncplicity, co jest dużą zaletą dla przedsiębiorstw, które chcą mieć absolutną kontrolę nad danymi.


TOP 200