Pamięć w chmurze dla firm i korporacji

Dla każdego katalogu można indywidualnie określać bardzo szczegółowe opcje, takie jak zasady zapisywania kolejnych wersji modyfikowanych dokumentów, sposób sortowania lub przechowywania kopii zapasowych plików. ShareFile może też współpracować z usługą Citrix StorageZones pozwalającą na korzystanie z różnych repozytoriów plików, na przykład wewnętrznych baz danych lub udziałów Microsoft SharePoint.

Dodatkowo ShareFile jest oferowany wraz z bogatym zestawem klienckich aplikacji. Użytkownicy Windows i MacOS mogą zainstalować program do synchronizacji katalogów między swoim komputerem, a kontem w systemie ShareFile. Dotyczy to również urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą iOS, Android, Windows Phone i BlackBerry. Dostępna jest też wtyczka do Outlooka pozwalająca na automatyczne zastępowanie dołączanego do wiadomości pliku przez link do ShareFile.

Oprócz tego ShareFile wspiera mechanizm Secure FTP i oferuje narzędzia do tworzenia skryptów pozwalających na automatyzację procesów zapisywania/ładowania plików lub ich synchronizacji.

Opracowując ShareFile, Citrix położył duży nacisk na funkcje raportowania, co jest dużą zaletą dla firm, które chcą mieć możliwość audytu i szczegółowej kontroli aktywności użytkowników. Raporty prezentujące takie informacje dla każdego konta lub katalogu są dostępne w formacie plików arkusza Excel. Każdy użytkownik może mieć dostęp do raportów lub nie, zależnie od przyznanych mu indywidualnych uprawnień.

Największym problemem ShareFile jest mała pojemność pamięci.

W podstawowej wersji kosztującej 29,95 dol. miesięcznie (dla dwóch użytkowników) dostępne jest 5 GB pamięci. A w ramach opcji kosztującej 99,95 dol. miesięcznie (20 kont) oferowane jest zaledwie 20 GB na użytkownika.

Dlatego też usługa FileShare może być przydatna tylko do współdzielenia małej liczby plików. A w czasach, gdy dostawcy usług chmurowych coraz częściej oferują klientom praktycznie nieograniczoną pojemność pamięci, Citrix wydaje się być firmą wyjątkowo skąpą.

Egnyte

Na stronie Egnyte umieszczone jest motto „Do not defy data gravity” (nie ignoruj ciężaru danych). Według firmy ma ono oznaczać, że umieszczanie każdego pliku w chmurze nie zawsze ma sens. I zgodnie z tą zasadą zaprojektowana została usługa oferowana przez Egnyte, która pozwala na zapisywanie danych w odpowiednim dla nich miejscu, czyli w lokalnym, firmowym centrum danych lub w chmurze zależnie od wielkości plików i ich treści.

Egnyte oferuje trzy wersje usługi: Office, Business i Enterprise.

Pierwsza jest przeznaczona dla zespołów liczących 5–24 osób i kosztuje 8 dol. miesięcznie za jednego użytkownika. W jej ramach udostępniany jest podstawowy zestaw funkcji, ogromna pamięć o pojemności 1 TB oraz możliwość zapisywania w niej plików o maksymalnej objętości do 2,5 GB.


TOP 200