Lokalna chmura – oksymoron IT, który działa

Poza oszczędnościami na etatach administratorów i kontroli nad licencjami został rozwiązany jeszcze jeden palący problem: płynnej skalowalności, tak w górę, jak i w dół, nieuchronny w obliczu zmian obłożenia poszczególnych kierunków w różnych latach.

Przykładem zastosowania Numecent w biznesie jest system globalnej obsługi klientów Parsons Corp. – dostawcę i resellera profesjonalnego oprogramowania klasy CAD, GIS oraz pokrewnych. Prywatna chmura stworzona przez firmę pod nazwą Parsons ParStream-Jukebox zawiera ponad 700 wersji olbrzymich aplikacji inżynierskich pochodzących od ponad 90 dostawców (w portfolio znajdziemy np. Autodesk AutoCAD, Bentley Systems Microstation czy ESRI ArcGIS). Klienci Parsons rozproszeni na całym świecie pobierają je na przedstawionych powyżej zasadach, a firma uporała się tą drogą z wyzwaniem logistycznym samego udostępniania programów oraz odciążyła służby wsparcia, eliminując sporą część zapytań i prac (także po stronie klienta) związanych z etapem instalacji i uruchomiania narzędzi.

Zobacz również:

Z nadzieją na zawojowanie rynku gier PC udziałowcy Numecenta w marcu 2012 powołali do życia bliźniaczą, przeznaczoną do tego obszaru spółkę Approxy. Firma promuje używanie cloudpagingu do udostępniania cyfrowej rozrywki, oferując gotowe rozwiązania e-sklepom i serwisom płatnego udostępniania treści. W Polsce technologię Numecent komercyjnie wykorzystuje firma Oxycom jako jedną z dwóch dostępnych metod dostarczania aplikacji ze swojego sklepu z aplikacjami dla biznesu.

NaaS – cloudpaging w wydaniu white label

Część dostawców oprogramowania tworzących standardowe narzędzia dla Windows nie czerpała istotnych korzyści z boomu na chmurę IT. Dla tej grupy włączenie się w trend i oferowanie posiadanych programów zdalnie wymaga kosztownego, ryzykownego przeprogramowania aplikacji natywnych. Pewna klasa narzędzi nie rokuje powodzenia niezależnie od podjętych wysiłków – jest tak m.in. z programami operującymi głównie na procesorach graficznych GPU. Nawet jeśli uda się stworzyć wersję online takich aplikacji, to z reguły mają one ograniczone funkcjonalności i wydajność w porównaniu do natywnych oryginałów.

Mogą oni być zainteresowani systemem stronicowego dosyłania narzędzi i pakietem Application Jukebox Suite wdrażanym i instalowanym w ramach własnej infrastruktury, jako chmura prywatna, jako hostowane rozwiązanie NaaS – „Native as a Service”.

Alternatywą jest wykorzystanie rozwiązania NaaS od Numecent udostępnianego przez Amazon Web Services, będące rozwiązaniem white-label rozliczanym w miesięcznym abonamencie.

Lokalna chmura – oksymoron IT, który działa

TOP 200