Konwergentna autostrada

Ciekawe podejście do technologii FCoE reprezentuje firma Emulex, która w ramach swojej serii OneConnect UCNA oferuje możliwość zakupu karty, np. tylko z właściwościami zwykłej karty sieciowej, a dodatkowe funkcje, takie jak wsparcie dla FCoE czy iSCSI - można aktywować później, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Zastosowanie przez producenta modnego ostatnio podejścia typu “pay-as-you-grow" (płać w miarę jak rośniesz) znacznie obniża początkowe koszty inwestycji w konwergentną sieć.

Konwergentna autostrada

Adapter CNA widziany w menedżerze urządzeń Windows jako dwie oddzielne karty sieciowe: Ethernet oraz FCoE

W konwergentnej sieci, dane po ich wysłaniu przez adapter CNA trafiają do przełącznika FCoE, który przekazuje je w zależności od rodzaju i ich miejsca przeznaczenia do sieci pamięci masowej - SAN lub korporacyjnego LAN. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku producentów kart CNA, o prymat na rynku przełączników FCoE walczą firmy o ugruntowanej pozycji i wieloletnim doświadczeniu w Fibre Channel: Brocade i Cisco. Pierwsza oferuje przełącznik Brocade 8000 oraz moduł kasetowy FCOE10-24 do przełączników klasy director DCX, wyposażony w 24 porty 10 Gb/s. Moduł FCOE10-24 dekapsuluje ruch FCoE i przekazuje go do portów FC switcha Brocade DCX. Z kolei przełącznik Brocade 8000 ma łącznie 32 porty, z których 24 jest typu 10 Gb/s Ethernet do obsługi technologii FCoE oraz 8 portów natywnych FC, o automatycznie wykrywanych przepustowościach: 8, 4, 2 i 1 Gb/s.

Konwergentna autostrada

40-portowy konwergentny przełącznik FCoE Cisco Nexus 5020 można rozbudować, dodając dwa moduły rozszerzeń, aż do 52 portów

Cisco natomiast oferuje przełączniki FCoE warstwy dostępowej z serii Nexus 5000. Model 5020 zajmuje w szafie teleinformatycznej wysokość 2U, zapewnia przepustowość na poziomie 1,04 Tb/s; wyposażono go w 40 portów 10 Gigabit Ethernet/FCoE, definiowanych przez moduły SFP+. Ponadto switch ma miejsce na dwa moduły rozszerzeń, dzięki którym można rozbudować go o 12 portów 10 Gigabit Ethernet/FCoE, 16 typu Fibre Channel lub kombinację tych dwóch. Z kolei przełącznik Nexus 5010 o wysokości 1U oferuje przepustowość 500 Gb/s oraz 20 portów 10 Gigabit Ethernet/FCoE definiowanych przez moduły SFP+. Zwiększenie liczby portów w przełączniku jest możliwe przez dodanie jednego modułu rozszerzeń z 6 dodatkowymi portami 10 Gigabit Ethernet/FCoE, alternatywą jest moduł z 8 portami Fibre Channel lub kombinacja portów obsługujących obie technologie. Oba modele oferują zarządzanie poza pasmem przez pojedynczy port konsolowy lub dedykowany port 10/100/1000 Mb/s oraz elementy redundantne i umożliwiające wymianę "na gorąco", takie jak zasilacze i wentylatory.

Wśród producentów pamięci masowych pionierem we wdrażaniu technologii FCoE w macierzach dyskowych jest firma NetApp, oferując kartę FCoE Target Expansion Card, instalowaną w modelach serii FAS oraz V-Series. W modelu FAS2050 można zainstalować jedną taką kartę, w modelach serii 30xx - 3 karty oraz odpowiednio w serii 31xx oraz 60xx - 4.


TOP 200