Konwergentna autostrada

FCoE wykorzystuje adresowanie MAC (Media Access Control) do przesyłania pakietów między poszczególnymi węzłami sieci. Protokół ten ma mechanizmy mapowania i rozwiązywania adresów Fibre Channel na adresy Ethernet MAC. Dzięki znakowaniu IEEE 802.1Q, fizyczna sieć Ethernet może zostać partycjonowana na wiele sieci wirtualnych VLAN, co separuje ruch i podnosi całkowite bezpieczeństwo sieci. Używając VLAN-ów, domena ruchu FCoE może zostać odseparowana od domeny ruchu IP.

Konwergentna autostrada

Redundantne i wydzielone sieci LAN oraz SAN w centrum danych; w każdym serwerze minimum 2 interfejsy Ethernet oraz 2 Fibre Channel

Aby zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, powszechnie przyjętą dobrą praktyką w centrach danych jest stosowanie szeroko pojętej redundancji na wielu poziomach. W szczególności instaluje się podwójne i wieloportowe interfejsy sieciowe do LAN i SAN, a także zdublowane przełączniki sieciowe - zarówno IP, jak i FC. Dzięki takiemu nadmiarowemu podejściu, w razie wystąpienia awarii któregoś z elementów sieciowych, działanie systemu nie zostaje przerwane i może on kontynuować pracę. Uproszczenie topologii sieci przez wykorzystanie technologii Fibre Channel over Ethernet polega na zastąpieniu tradycyjnych przełączników sieciowych w warstwie dostępowej - urządzeniami z zaimplementowanym standardem FCoE. Po stronie serwerów wymagana jest wtedy pojedyncza para redundantnych interfejsów sieciowych - CNA (Converged Network Adapter). Konwergentne adaptery oraz przełączniki pozwolą zredukować w serwerach liczbę wymaganych kart sieciowych - NIC oraz HBA. Jedna wspólna karta zamiast dwóch różnych, to mniejsza liczba wymaganych do połączenia sieciowych węzłów kabli. Zastosowanie CNA pozwala zmniejszyć o połowę liczbę wymaganych przewodów i znacznie upraszcza zarządzanie infrastrukturą. Redukuje to wymagania dotyczące liczby portów na przełączniku, co przekłada się z kolei na oszczędności w zakresie zajętości miejsca, poboru energii i chłodzenia urządzeń data center. Posiadanie wielu sieci dedykowanych do określonych zadań prowadzi do problemów chociażby z zarządzaniem takim środowiskiem. Technologia FCoE pozwala organizacjom na uproszczenie topologii sieci w centrum danych, zmniejszając liczbę wymaganych fizycznych interfejsów sieciowych po stronie serwerów oraz przełączników w warstwie dostępowej.

Młody rynek rozwija się

Jak wygląda rynek technologii FCoE? Można powiedzieć, że przeszedł stadium raczkowania, szybko wstaje na nogi i dojrzewa. Tak jak to bywa w przypadku najnowszych technologii, pierwsza generacja urządzeń FCoE, która pojawiła się na rynku, przeznaczona była raczej do laboratoryjnych testów, aniżeli wdrożeń produkcyjnych. Obecnie sytuacja ta zmieniła się i dostępne są już urządzenia drugiej generacji, w pełni certyfikowane i nadające się do wdrożeń produkcyjnych.

Konwergentna autostrada

Przełączniki FCoE w warstwie dostępowej upraszczają topologię sieci centrum danych

QLogic, Emulex oraz Brocade - to trzej najsilniejsi gracze, walczący o pozycję lidera na rynku adapterów CNA. Wszystkim, którzy w swoich doświadczeniach zetknęli się z technologią FC, producenci ci są z całą pewnością doskonale znani i nie wymagają bliższego przedstawiania. To właśnie ich produkty występują najczęściej w wersjach OEM przeznaczonych do instalacji w serwerach takich marek, jak IBM, HP czy Dell.

Z definicji adapter CNA musi wspierać przede wszystkim enkapsulację FCoE, za co odpowiada dedykowany na karcie układ ASIC, odciążający przez swoje działanie od przetwarzania całego stosu procesor serwera. Adaptery CNA są dostępne w wersjach jedno- i dwuportowych, z medium transportowym w postaci światłowodu lub miedzi definiowanego przez moduły SFP+. W serwerach karty mogą być instalowane w gniazdach PCI Express Gen1 x8 lub PCI Express Gen2 x4. Sterowniki dla tych urządzeń są dostępne m.in. dla systemów operacyjnych: Windows Server 2003, 2008, 2008 R2; Red Hat 5.x; Novell SLES 10.x, 11; VMware ESX/ESXi 3.5 oraz 4.0; Solaris 10 czy OpenSolaris. Z poziomu systemu operacyjnego adapter CNA widziany jest jako dwa odrębne urządzenia - typowa karta sieciowa NIC 10 Gb/s oraz karta FCoE.


TOP 200