Profesor Podcast

Prestiżowe uniwersytety - od MIT po Stanford - za darmo udostępniają tysiące plików audio i wideo. Dowiedz się gdzie możesz znaleźć interesujące Cię materiały. Rozpoczynamy też dyskusję na temat tego, czy i kiedy polskie uczelnie pójdą ich śladem.

Kiedy przypadkiem trafiłam na stronę webcast.berkeley.edu i ściągnęłam pierwsze podcasty z wykładami IDS 110 Introduction to Computers prowadzonymi przez America Azevido, nie sądziłam, że - nudne do tej pory, choć konieczne - podróże samochodem staną się ekscytującą przygodą intelektualną, ani że otwiera się przede mną świat wiedzy do tej pory dostępnej dla tych, których stać na studia na prestiżowych uczelniach w Stanach Zjednoczonych. Nie wiedziałam wówczas także, że serwis uniwersytetu w Berkeley to zaledwie czubek góry lodowej, a na iTunes U znajdę w formie podcastów tysiące wykładów pochodzących z ponad czterdziestu amerykańskich uczelni, w tym tak prestiżowych jak Yale, Stanford i MIT.

Otwarcie na serwisie MIT

O zdalnym nauczaniu i kursach online prowadzonych przez Academy of Art University opowiada Chris Lefferts, zastępca rektora ds. edukacji online.

Znajdujący się pod adresem ocw.mit.edu serwis jest ogromnym portalem edukacyjnym oferującym wszystkim darmowy dostęp do ogromnej bazy materiałów z 1800 kursów prowadzonych w Massachusetts Institute of Technology (MIT), jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych na świecie. Publikowane są programy zajęć, notatki, streszczenia i pełne teksty wykładów, zadania i problemy uzupełniające zajęcia, listy lektur obowiązkowych i uzupełniających do poszczególnych materiałów, symulacje multimedialne, materiały audio i wideo. Materiały z każdego kursu dostępne są zarówno bezpośrednio na stronie ocw.mit.edu, jak i w postaci do ściągnięcia, najczęściej zamknięte w pliku .zip.

3800 kursów z ponad 50 instytucji z całego świata, w tym z Massachusetts Institute of Technology, dostępnych jest w serwisie MIT OpenCourseWare.

Twórcy projektu OpenCourseWare twierdzą, że ich misją jest udostępnienie za darmo wszystkich materiałów, z których korzystają studenci i wykładowcy MIT, aby mogli też mieć do nich dostęp również samoucy, studenci, wykładowcy innych uczelni i osoby planujące dodatkowe studia w przyszłości i generalnie wszyscy zainteresowani. Materiały udostępniane są na licencji creative commons, stanowiącej, że mogą być one wykorzystywane do wszelkich zastosowań niekomercyjnych i udostępniane publicznie na analogicznej licencji, redystrybuowane, wykorzystywane we fragmentach i przetwarzane. Twórcy OCW mają również nadzieję, że ich praca przyczyni się do upowszechnienia koncepcji darmowego udostępniania uniwersyteckich materiałów edukacyjnych. W tej chwili w serwisie OCW publikowane są nie tylko kursy MIT, ale również ponad 2000 kursów z ponad 50 instytucji z całego świata udostępniających swoje materiały na analogicznych zasadach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200