GOVTech Klub to wspólne przedsięwzięcie redakcji Computerworld i The Heart, mające na celu integrację środowiska dyrektorów i menedżerów odpowiedzialnych za cyfryzację w sektorze publicznym. W ramach cyklu spotkań o charakterze klubowym podejmujemy tematy z obszaru ICT o najwyższym priorytecie i cieszące się największym zainteresowaniem menedżerów reprezentujących urzędy publiczne i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.
Tematem najbliższego GOVTech Klubu będzie Blockchain w sektorze publicznym.
Od momentu pierwszego praktycznego zastosowania technologii blockchain (był nim Bitcoin w 2009 r.) zainteresowanie biznesu i sektora publicznego technologią rozproszonych rejestrów stale rośnie. Rozproszony charakter, przejrzystość, stabilność, bezpieczeństwo, charakter peer-to-peer, wyeliminowanie pośredników, a także nieodwracalność transakcji to cechy blockchaina, które spowodowały, że jest uważany dziś za technologię przyszłości.
Sięgnęły już po nią rządy wielu krajów, m.in. Estonii, Szwecji, Grecji czy Stanów Zjednoczonych. W grudniu 2018 r. polski resort cyfryzacji oraz GPW podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania technologii blockchain na rynku kapitałowym. Na przełomie 2018 i 2019 r. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło powołać grupę roboczą ds. rejestrów rozproszonych i blockchain. Jak rozwinie się zastosowanie technologii blockchain w polskiej administracji?
Jaką rolę odegra technologia, której odkrycie uważane jest za rewolucyjne?
Serdecznie zapraszam do udziału w spotkaniu, na którym skupimy się na potencjale zastosowania technologii blockchain w sektorze publicznym w Polsce i zaprezentujemy pierwsze praktyczne zastosowania systemu rozproszonych rejestrów. Do zobaczenia!
GOVTech to nie tylko ciekawy program, to także sesje networkingowe, służące poznaniu się Uczestników i wymianie doświadczeń.
GOVTech daje możliwość poszerzenia wiedzy, spotkania z decydentami i wymiany doświadczeń. Zapraszamy!
Rejestracja uczestników. Powitalny poczęstunek.
Sesja networkingowa Uczestników.
Plany i działania grupy roboczej przy Ministerstwie Cyfryzacji w obszarze zastosowań technologii blockchain.
Czym jest blockchain dla administracji publicznej i dlaczego powinien być adoptowany?
Wykorzystanie technologii blockchain w optymalizacji efektywności i bezpieczeństwa procesów w samorządowych Centrach Usług Wspólnych
Rynek usług wspólnych w obszarze publicznym w Polsce cieszy się rosnącym zainteresowaniem samorządów, które coraz częściej i szerzej sięgają po to narzędzie do efektywniejszego i bezpieczniejszego realizowania swoich zadań. Ogromne znaczenie w dynamicznym rozwoju tego sektora mają technologie informatyczne, których wykorzystanie jest kluczowe dla każdego sprawnie działającego CUW. Zainteresowanie blockchain w Polsce może być porównywalne z innymi krajami na świecie. Coraz częściej można usłyszeć nie tylko o teoretycznych zastosowaniach tej technologii, ale również o realnych wdrożeniach i korzyściach, jakie ze sobą niesie. Katalizatorem tych zdarzeń stała się regulacja UE dotycząca tzw. trwałego nośnika, wzmocniona przez stanowisko regulatora UOKiK w Polsce, który zwrócił się do sektora bankowego jako pierwszego z zastrzeżeniami dotyczącymi sposobu komunikowania klientom bankowym zmian w regulaminach i cennikach w sposób elektroniczny. Jednym ze sposobów rozwiązania tego naglącego problemu było wykorzystanie technologii blockchain jako gwaranta, że informacja publikowana przez instytucję jest: niezmienna, integralna, niezaprzeczalna na skali czasu oraz przede wszystkim bezpieczna.
W prezentacji pokazano proces wdrożenia trwałego nośnika w oparciu o technologię blockchain dla zapewnienia bezpieczeństwa elektronicznie zatwierdzanych danych finansowych w jednostkach obsługiwanych przez Toruńskie Centrum Usług Wspólnych (TCUW). Projekt został zrealizowany w oparciu o ChainDoc, autorskie rozwiązanie firmy Atende S.A. przy wykorzystaniu rozwiązań chmurowych.
Blockchain z instytucjami publicznymi - nowe możliwości dla administracji i obywatela.
Przerwa na kawę. Druga sesja networkingowa.
Zastosowanie technologii blockchain na rynku kapitałowym.
Blockchain w sektorze publicznym – praktyczne wyzwania
Debata "Jak rozwinie się zastosowanie technologii blockchain w polskiej administracji?"
LUNCH i rozmowy kuluarowe
The Heart Warsaw
Warsaw Spire, plac Europejski 1
Warszawa
Magdalena Szczodrońska
Tel. 662 287 935
[email protected]
Klaudia Kałuska
Tel. 662 287 865
[email protected]
Włodzimierz Duszyk
Tel. 662 287 870
[email protected]