Zunifikowane systemy obsługi wiadomości

<span class="sub3">Cisco Unity</span>

Cisco Unity umożliwia dostarczanie różnych form wiadomości do pojedynczej skrzynki pocztowej, uwalniając użytkownika od konieczności ściągania i zarządzania wiadomościami poczty elektronicznej, głosowej i faksów z różnych skrzynek i pozwalając na dostęp do tej skrzynki z telefonu lub dowolnego PC przyłączonego do Internetu.

Zunifikowane systemy obsługi wiadomości

Architektura Cisco Unity

Cisco Unity 3.0 jest elementem architektury AVVID (Architecture for Voice Video and Integrated Data), opartej na otwartych standardach. Jest serwerem zunifikowanej komunikacji (Unified Communication), zapewniającym zaawansowane, oparte na idei konwergencji, usługi komunikacyjne i integrując je z aplikacjami desktopa używanymi w codziennej praktyce biznesowej. Zunifikowana obsługa wiadomości Cisco Unity pozwala odsłuchiwać pocztę elektroniczną przez telefon, sprawdzać wiadomości głosowe przez Internet i ekspediować faksy. Mechanizmom wiadomości głosowych Cisco Unity towarzyszą funkcje obejmujące inteligentne rutowanie i opcje powiadamiania o nadejściu wiadomości.

Architektura serwera Cisco Unity jest zunifikowana z siecią danych, co zmniejsza koszty instalowania, administrowania i utrzymania. Cisco Unity jest zaprojektowany dla środowiska IP, a jego komponenty rozszerzają możliwości serwera Microsoft Exchange. Współpraca z magazynem wiadomości serwera Exchange i używanie usług katalogowych LDAP umożliwiają również zunifikowane administrowanie całym systemem obsługi wiadomości. Architektura Cisco Unity wykorzystuje do administracji Microsoft IIS i konsolę ASP działającą w stylu przeglądarki webowej.

Użytkownikom i administratorom Cisco Unity są przydzielane poziomy usług CoS (Class of Service). CoS kontroluje ustawienia poszczególnych mechanizmów, takich jak: zunifikowana obsługa wiadomości, poczta faksowa, czy konwersja tekstu na głos (text-to-speech), dostęp do systemu (dostęp administratora, obsługi technicznej itp.), preferencje (maksymalna długość wiadomości oraz możliwość tworzenia przez użytkownika list wysyłkowych) oraz pozwolenia na wykonywanie specyficznych funkcji administracyjnych. CoS ułatwia przede wszystkim administrowanie, pozwalając na przydzielanie mechanizmów systemowych grupom użytkowników, zamiast indywidualnie.

Z kolei wykrywanie włamań i blokada kont są cennym mechanizmem z punktu widzenia bezpieczeństwa wiadomości. Cisco Unity monitoruje liczbę prób logowania się do konta poprzez telefon i może zablokować konto, jeżeli powtarza się wprowadzanie niewłaściwego hasła.

Zunifikowane wiadomości są dostarczane za pośrednictwem ViewMail for Outlook, który zapewnia dostęp i zarządzanie wszystkimi wiadomościami użytkownika: pocztą elektroniczną, głosową i faksową. Integracja z klientami desktopowymi Microsoftu - Exchange Inbox czy Outlook - zapewnia graficzny interfejs dostępny na dowolnym PC podłączonym do sieci, a zaawansowana technika konwersji tekstu na mowę udostępnia wiadomości pocztowe z każdego telefonu klawiaturowego.

Przychodzące faksy są przechowywane w formie elektronicznej, gotowej do przeglądania. Użytkownik może przeglądać faksy na ekranie monitora, wydrukować na drukarce lub skierować na klasyczny faks - z desktopa lub z telefonu.

Użytkownik może także odpowiadać lub przekazywać wiadomość poczty elektronicznej, głosowej czy faksowej w sposób dla siebie wygodny. I tak zamiast odpisywać na wiadomość poczty elektronicznej, można odpowiedzieć na nią wiadomością głosową przez telefon i wysłać jako załącznik WAV przez Internet.

Personel Web Assistant udostępnia użytkownikom systemów obsługi wiadomości możliwość dostosowywania swoich profili z przeglądarki Internet Explorer z pomocą ActiveAssistant - dynamicznego interfejsu opartego na przeglądarce i wykorzystującego technologię ASP (Active Server Pages). Web Assistant pozwala na proste wprowadzanie lub zmienianie ustawień osobistych, takich jak opcje poczty głosowej, kod zabezpieczeń, prywatne listy wysyłkowe (okólnik) i opcje sposobu dostarczania informacji. ActiveAssistant redukuje także część obowiązków administratorów i daje użytkownikom dużą elastyczność w dostosowywaniu Cisco Unity do wymagań środowiska, w którym pracuje.

Cisco Unity może być zintegrowana z istniejącym systemem telefonicznym danej organizacji. Integracja analogowa wykorzystuje normalny port analogowy z systemu telefonicznego (PBX). System telefoniczny wysyła do Cisco Unity pakiet DTMF, zawierający informacje zarówno o stronie wywołującej, jak i wywoływanej. Integracja analogowa zapewnia: możliwość przekazania wywołania, sygnał oczekującej wiadomości, przekazywanie wiadomości pomiędzy użytkownikami systemu.

Istnieje też możliwość integracji portem szeregowym. W tym przypadku port telefoniczny jest używany dla przekazywania wywołań i mowy. Dodatkowe połączenie przez port szeregowy pomiędzy systemem telefonicznym i Cisco Unity jest używane do przesyłania informacji o wywołaniu, a przez Cisco Unity do wysyłania informacji do systemu telefonicznego.

Hosting zunifikowanej obsługi wiadomości

Inną odmianą zunifikowanej obsługi wiadomości są usługi świadczone w tym zakresie przez wyspecjalizowanych usługodawców. W realiach amerykańskich zunifikowana obsługa wiadomości stała się początkowo popularna wśród indywidualnych użytkowników, ponieważ niektóre firmy oferowały takie usługi bezpłatnie.

Tego typu outsourcing wykroczył jednak w USA poza rynek konsumencki i zyskuje coraz większą popularność w kręgach biznesowych. Przedsiębiorstwom amerykańskim model ten odpowiada głównie z tego powodu, iż odciąża je od problemów zarządzania, planowania zasobów i posiadania personelu obsługi.

Na tamtejszym rynku szacuje się wzrost obrotów z 167 mln USD w 2000 r. do 2 mld w 2005 r., przy wzroście liczby subskrybentów tej usługi z 18,5 mln w 2000 r. do 122 mln w 2004 r.

Krok następny - zunifikowana komunikacja

Rok 2000 uważa się za przełomowy w dziedzinie zunifikowanej obsługi wiadomości. Producenci wykonali ruch w kierunku następnej generacji systemów zunifikowanej obsługi wiadomości - zunifikowanej komunikacji. Obejmuje ona dodatkowo sterowanie wywołaniami w czasie rzeczywistym, współpracę, obsługę mediów, pracę grupową opartą na komunikacji głosowej itp. Przykładem pierwszych rozwiązań idących w tym kierunku jest Unified Messenger 4.0 firmy Avaya, ponieważ obejmuje on dostęp do całej komunikacji, a nie tylko samych wiadomości. Mechanizmy te pozwalają użytkownikom kontaktować się przez różne telefony, do których mają dostęp (domowy, biurowy, komórkowy), a także otrzymywać zawiadomienia o nadejściu poszczególnych wywołań czy o odbiorze przesyłek poczty elektronicznej.


TOP 200