Zunifikowane systemy obsługi wiadomości

Możliwość osiągania poczty głosowej, poczty elektronicznej i faksów z jednej skrzynki, niezależnie od tego, w jakiej postaci wiadomość została przesłana, jest niezwykle atrakcyjna. Łączenie poczty głosowej, poczty elektronicznej i faksu w jeden system doczekało się już wielu rozwiązań.

Możliwość osiągania poczty głosowej, poczty elektronicznej i faksów z jednej skrzynki, niezależnie od tego, w jakiej postaci wiadomość została przesłana, jest niezwykle atrakcyjna. Łączenie poczty głosowej, poczty elektronicznej i faksu w jeden system doczekało się już wielu rozwiązań.

Pomimo swej atrakcyjności zunifikowane systemy obsługi wiadomości (UM - Unified Messaging) nie sprzedają się łatwo w świecie korporacyjnym. Wydawanie pieniędzy na oprogramowanie i niezbędne inwestycje - zwiększenie pojemności pamięci masowej i przepustowości sieci - dla systemu, który zapewnia jedynie niewielkie zwiększenie wydajności (oszczędność kilkunastu sekund), może budzić wątpliwości. Faks dostępny bezpośrednio na desktopie, zamiast w formie papierowej, na ogół nie działa na wyobraźnię decydentów.

Należy jednak pamiętać, że korzyści, jakie niesie ze sobą ta technologia, niekoniecznie muszą dotyczyć wszystkich grup pracowników danej organizacji. Największe efekty przynosi w przypadku pracowników mobilnych, zatrudnionych w firmach opierających swoją działalność na elektronicznym przesyłaniu wiadomości. Natomiast dla całej rzeszy pracowników stacjonarnych wnosi ona trochę większy komfort pracy, co nie zawsze uzasadnia poniesione nakłady.

Niemniej jednak rynek pakietów zunifikowanej obsługi wiadomości stale się rozwija, a UM uzyskuje akceptacje jako środek zwiększania wydajności i zyskowności. W obrocie oprogramowaniem zunifikowanej obsługi wiadomości odnotowano w 2000 r. sumę 240 mln USD, natomiast prognozy na 2005 r. szacują je na 934 mln USD (Yankee Group). Jednak po uwzględnieniu kosztów sprzętu związanego z UM, a także kosztów infrastruktury i instalacji obroty, na tak kompleksowo ujętym rynku UM, mają wynieść w 2004 r. 6 mld USD.

Wdrożenia systemu zunifikowanej obsługi wiadomości można dokonać na kilka sposobów: drogą integracji istniejących już rozwiązań systemów obsługi różnych form wiadomości, przez rozwinięcie od podstaw systemu UM, zunifikowanie z istniejącym systemem obsługi wiadomości i w końcu skorzystanie z usług UM serwowanych przez wyspecjalizowanych usługodawców.

Integracja systemów już istniejących

Zunifikowane systemy obsługi wiadomości

Schemat działania zunifikowanego systemu obsługi wiadomości

Integracja była pierwszą, dużą przeszkodą na drodze rozwoju UM. Obecnie jest znacznie łatwiejsza - szereg dostępnych dziś produktów zapewnia odpowiednie mechanizmy ułatwiające ten proces.

Zamiast wdrażania całkiem nowej infrastruktury zunifikowanego systemu obsługi wiadomości zapewnia się odpowiednie środki integrujące istniejące systemy poczty elektronicznej, poczty głosowej, faksu i systemu telefonii. W końcu nie można zapominać, że same tylko produkty firm Microsoft i Lotus to ponad 100 milionów stanowisk poczty elektronicznej, a Avaya zapewniła 120 milionów skrzynek poczty głosowej, nie mówiąc o milionach stanowisk poczty elektronicznej i głosowej innych dostawców.

Przykładem rozwiązania integrującego może być CallPilot firmy Nortel. CallPilot łączy głos, faks i pocztę elektroniczna w system ăwszystko w jednej skrzynceÓ. Integruje on szereg różnorodnych systemów obsługi wiadomości: Lotus Notes, Microsoft Exchange/Outlook i Novell GroupWise, a także klientów zgodnych z IMAP4, takich jak: Netscape Mail, Eudora i Microsoft Outlook Express. Do tego typu rozwiązań zaliczyć można także Oracle9i AS Unified Messaging.

<span class="sub3">CallPilot</span>

Oprogramowanie tego zunifikowanego systemu obsługi wiadomości współpracuje z pakietami poczty elektronicznej: Eudora Pro firmy Qualcomm, Lotus Notes, Microsoft Exchange/Outlook, Netscape Messenger i Novell GroupWise; przeglądarkami Microsoft Internet Explorer i Netscape Communicator, a także z większością istniejących PBX.

CallPilot może działać jako niezależny, serwerowy system poczty głosowej lub system poszerzony o moduły do obsługi faksów przez pocztę elektroniczną, poczty elektronicznej przez pocztę głosową, zdalne rutowanie faksów i inne usługi. Cena tego rozwiązania kształtuje się od 200 do 1000 USD za użytkownika - w zależności od typu instalacji i wybranych opcji.

CallPilot używa standardu VPIM (Voice Profile for Internet Mail), określającego sposób wymiany wiadomości głosowych, pocztowych i faksów pomiędzy różnorodnymi systemami poprzez TCP/IP.

Zastosowanie tego standardu znacznie ułatwia integrację.

Poczta głosowa jest osiągalna przez telefon lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, a faksy pojawiają się w skrzynce pocztowej. Moduł odpowiedzi głosowej pozwala użytkownikom na nawigowanie po poczcie głosowej bez potrzeby używania klawiatury telefonicznej. Używając interfejsu poczty elektronicznej, CallPilot umożliwia odtwarzanie wiadomości głosowych z telefonu lub na komputerze multimedialnym. Wiadomości głosowe mogą być także przechowywane na PC dla celów archiwizacyjnych lub ekspediowane pocztą elektroniczną, w postaci załączników: jako pliki .wav.

System zapewnia chroniony hasłem dostęp do faksów, które mogą być wysyłane z dowolnej aplikacji Windows. Eliminuje to konieczność posiadania większej liczby klasycznych faksów, a także związanych z nimi połączeń analogowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200