Wizja Michała Boniego na temat informatyzacji i społeczeństwa informacyjnego

Nowoczesne państwo musi tworzyć optymalne warunki dla rozwoju społeczeństwa. Należy przekształcić polską administrację w administrację nowoczesną, sprawną, otwartą i partnerską. Cyfryzacja stwarza szanse na usprawnienie działania administracji oraz ustanowienie nowej jakości w relacjach administracji z obywatelami i przedsiębiorcami. Oba te postulaty winny być poparte działaniami w następujących kierunkach: usprawnienia działania administracji oraz ustanowienia nowej jakości w relacjach administracji z obywatelami i przedsiębiorcami.

Dla osiągnięcia celów stawianych w dokumentach strategicznych oraz sprostaniu wyzwaniom w obszarze informatyzacji i społeczeństwa informacyjnego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planuje następujące działania:

Zobacz również:

  • Trzy lata nowego iMaca, a większego AiO nadal nie pokazano

Kontynuacja realizacji Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 - 7 oś priorytetowa Społeczeństwo informacyjne - budowa elektronicznej administracji oraz 8 oś priorytetowa Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki. W ramach 7 osi realizowane są projekty informatyczne wdrażane przez instytucje publiczne centralnego szczebla służące restrukturyzacji wewnętrznych procesów zarządzania w administracji publicznej w oparciu o technologie teleinformatyczne oraz zwiększeniu dostępności usług publicznych w formie cyfrowej dla obywateli i przedsiębiorców.

W ramach 8 osi realizowane jest wsparcie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie rozwoju gospodarki elektronicznej (8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej i 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B) oraz dostarczanie na obszarach, na których działalność taka na zasadach rynkowych jest nieopłacalna finansowo (8.4 Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie "ostatniej mili"). Ponadto w ramach 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - e - Inclusion realizowane jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w zakresie dostarczania dostępu do Internetu szerokopasmowego grupom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.

Realizacja Projektu systemowego — działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu. Istotą projektu jest konieczność zwiększenia kompetencji cyfrowych wśród osób wykluczonych cyfrowo, w szczególności osób niepełnosprawnych i o szczególnych potrzebach społecznych oraz osób w kategorii wiekowej 50+. Zakłada się również, iż pośrednio wpłynie to na zwiększenie popytu na usługi elektroniczne. Zadania wyznaczone w Projekcie Systemowym, obejmą sporządzenie raportu otwarcia, wsparcie ekspercko-doradcze beneficjentów wszystkich działań związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego realizowanych ze środków funduszy strukturalnych (PO IG, programy regionalne, PO Rozwój Polski Wschodniej), udostępnienie wiedzy eksperckiej i modelowych rozwiązań oraz kampanie promocyjno-informacyjne dla środowisk wykluczonych cyfrowo.

Realizacja Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjnych i komunikacyjnych - "Cyfrowa szkoła". Działanie opiera się na założeniu, iż jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły powinno być przygotowanie uczniów do świadomego i aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym. Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach programu wieloletniego i obejmować będzie zarówno działania związane z dotacjami dla szkół na zakup sprzętu komputerowego i nowoczesnych pomocy dydaktycznych (pilotaż programu Cyfrowa Szkoła zakłada 55 mln wydatkowania w roku 2012), ale również komponenty związane z rozbudową cyfrowych zasobów edukacyjnych (ok. 20 mln w latach 2012-2015) oraz podnoszeniem umiejętności nauczycieli (43 mln w latach 2020-2015). Komponenty miękkie będą realizowane w ramach projektów systemowych PO KL 2007-2013. Istotnym elementem pilotażu, który zostanie przeprowadzony w 2012 r. w odniesieniu do wybranych szkół podstawowych będzie moduł badawczy, który ma za zadanie zidentyfikować najwłaściwsze strategie interwencyjne, które zostaną wykorzystane w ramach programu wieloletniego.

Wspieranie inicjatyw i aktywności sektora pozarządowego w obszarze rozwoju społeczeństwa informacyjnego, w szczególności działań informacyjnych i edukacyjnych służących:

  • podnoszeniu motywacji i świadomości w zakresie korzyści związanych z uczestnictwem w społeczeństwie informacyjnym (w tym kierowane do grup wykluczonych: osób starszych, niepełnosprawnych);
  • promocji dobrych praktyk w zakresie wdrażania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w społeczeństwie, gospodarce i administracji;
  • promocji dziedzin nauki związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego oraz podejmowania kariery zawodowej w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych,
  • otwartości i udostępnianie zasobów informacyjnych sektora publicznego dla szerokiego kręgu odbiorców;
  • popularyzacji wiedzy nt. zasad ochrony prywatności w sieci oraz bezpiecznego korzystania z Internetu .

TOP 200