Wirtualizacja pod napięciem

Plany na przyszłość

W wirtualizowanych systemach (ok. 50 maszyn) pracują różne systemy, począwszy od małych, ale intensywnie wykorzystywanych systemów pomocniczych, poprzez aplikacje płacowe, zarządzania bezpieczeństwem i projektami IT, repliki Active Directory i inne systemy. Nie zwirtualizowano głównej repliki Active Directory, aplikacji SAP ani dwóch najważniejszych systemów produkcyjnych firmy. Najwięcej jest maszyn z systemem Windows 2003 Server, ale pracuje także kilka wspieranych serwerów RedHat Linux.

Docelowo planowana jest wirtualizacja programu SAP razem z jego upgrade’m. Dotychczas niewiele firm zdecydowało się na taki krok, ale według ekspertów, jest to możliwe i przynosi korzyści biznesowe. Planowana jest także migracja dwóch najbardziej krytycznych systemów do środowiska VMware. Operacja będzie realizowana w ramach specjalnego projektu, zostaną wydzielone serwery blade tylko dla realizacji tego celu, proces odbędzie się bez przerwy w pracy aplikacji. Ponieważ działa ona w konfiguracji klastrowej, proces ten będzie wykonywany stopniowo, po jednym węźle klastra.

Nowoczesne serwerownie ENEI posłużą do hostowania systemów innych spółek Grupy ENEA, w tym celu są już prowadzone rozmowy i pierwsze testy. Nastąpi także rozbudowa obu serwerowni, polegająca na obsadzeniu wolnych modułów blade. Wydajność oraz pojemność istniejących systemów pamięci masowej będzie wystarczająca. W planach przewidziano hostowanie kilkuset maszyn wirtualnych, działających dla różnych spółek Grupy. Oprócz centralizowanego przetwarzania danych dla spółek z Grupy, przewidziano także migrację do VMware w oddziałach.


TOP 200