Wieża Babel

Normy są, ale nieaktualne

W ramach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego działa Komisja Problemowa nr 170 ds. Terminologii Informatycznej i Kodowania Informacji. Jej zadaniem jest normalizacja terminologii na potrzeby projektantów, producentów i użytkowników sprzętu informatycznego oraz oprogramowania. W pracy korzysta z osiągnięć międzynarodowych organizacji standaryzacyjnych, przede wszystkim ISO (International Organization for Standardization) i IEC (International Electrotechnical Commision). Od roku 1995 jej ustalenia są publikowane w postaci arkuszy Polskich Norm PN-ISO/IEC 2382 pod jednym nadtytułem "Technika Informatyczna. Terminologia". Polska Norma wprowadza w ten sposób normę międzynarodową IS 2382 Information Technology - Vocabulary. Wcześniejsze normy mają numery PN.../T-01016 i są w trakcie aktualizacji.

Zanim termin zostanie uznany za obowiązujący, mija ok. 2,5 roku. Jego brzmienie w wersji angielskiej i francuskiej publikuje ISO, stamtąd trafia do tłumaczenia przez narodowe komitety normalizacyjne i wraca do zatwierdzenia przez ISO. Zajmuje to sporo czasu. Później następuje druk. Arkusze Polskiej Normy można kupić tylko w siedzibie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego albo otrzymywać w prenumeracie. Udostępnia się je też na miejscu.

Pożyteczność pracy komisji ograniczają dwie rzeczy. Po pierwsze, Polska Norma nie ukazuje się ani na CD-ROM-ie, ani na dyskietkach, nie mówiąc w ogóle o WWW, trzeba przedzierać się przez sterty papieru. Po drugie, w technologii nie jest brany pod uwagę język. Szybciej rozwija się niż kodyfikacja. Ponieważ prace nad PN mogą trwać do 2,5 roku, a aktualizacja następuje co 5 lat, łatwo domyślić się, jaką wartość przedstawiają tego typu publikacje. Słowem, wracamy do punktu wyjścia: bieżące ujednolicanie terminologii to zadanie firm i czasopism o tematyce komputerowej.

Gramatyka dla opornych...

Mamy za sobą już pierwsze kroki na drodze jednoczenia środowiska wokół poprawnej terminologii informatycznej. Pozostaje przekonać zainteresowanych, że specjalistyczne nazewnictwo nie jest ani żargonem, ani odrębnym językiem, wpisuje się ono w bogate słownictwo języka ojczystego. Co za tym idzie - należy przestrzegać reguł poprawności językowej.

Można oczekiwać, że niedługo prace w zakresie ujednolicenia terminologii komputerowej podejmie Rada Języka Polskiego PAN. Podstawą jej prac mógłby stać się zestaw kilkuset terminów, opracowany przez zainteresowane środowiska. Natomiast prace Rady Języka Polskiego być może staną się impulsem dla Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, aby zmodyfikować tryb uchwalania norm w tej branży. Nie pozostaje nic innego, jak zachęcić informatyków do studiowania zasad języka polskiego, a polonistom przypomnieć, że terminologia informatyczna nieustannie się rozwija.


TOP 200