Trzy serwery typu blade

Trzy serwery typu blade

Ponieważ serwer <b>1200i firmy RLX</b> nie dysponuje dużą mocą obliczeniową, nie należy go używać do obsługi szczególnie wymagających aplikacji, ale może z powodzeniem obsługiwać hosting stron WWW, serwer DNS itp.

Okablowanie obsługujące obudowę System 300ex może stwarzać pewne kłopoty. Na jedną taką obudowę przypada 48 połączeń Ethernet (dwa na gniazdo), które są wyprowadzone na zewnątrz w postaci czterech 12-portowych konektorów RJ-21. Jeśli są przełączniki wyposażone w takie konektory (np. przełączniki Cisco Catalyst 6xxx), wszystko jest w porządku. Jeśli nie, RLX dostarcza cztery kable, które konwertują każdy konektor RJ-21 na 12 kabli RJ-45. Zagęszczenie kabli jest wtedy bardzo duże.

System zarządzania Control Tower 4.0 rezyduje na jednym z serwerów pracujących w środowisku linuksowym. Po zastosowaniu interfejsu przeglądarki webowej lub SSH system zarządzania (oparty na SNMP) pokazuje stan wszystkich serwerów i pozwala np. przepisywać zawartość dysku twardego z jednego miejsca w drugie (serwer-serwer). System zarządzania Control Tower prezentuje się dużo lepiej niż podobne oprogramowanie proponowane przez HP (Insight Manager). Chociaż oprogramowanie Control Tower 4 może zarządzać teoretycznie dowolną liczbą serwerów, to w praktyce należy się ograniczyć do sześciu obudów.

Trzy serwery typu blade

Ocena jednopłytowych serwerów HP i RLX

Trzy serwery typu blade

Przykłady serwerów jednopłytowych (blade)

Propozycja IBM

IBM dodaje do swoich jednopłytowych serwerów eServer BladeCenter HS20 pakiet Director (zarządzanie; pakiet zawiera opcję automatycznego konfigurowania produktu oraz kreator konfiguracji, dzięki któremu administrator może szybko rozmieszczać wiele serwerów). Jednostki można rekonfigurować "w locie" i od ręki instalować serwery webowe, bufory internetowe i inne rodzaje serwerów. Użytkownik ma też do dyspozycji połączenie Fibre Channel oraz zasilacze i wentylatory, które można wymieniać na gorąco. Serwer obsługuje opcję failover, czyli szybkie przełączanie na inną jednostkę. W serwerze można instalować opcjonalnie przełącznik Fibre Channel i zbudować w ten sposób połączenie z siecią SAN (Storage-Area Networks). IBM zamierza w przyszłości stosować w tym obszarze połączenia oparte na technologii InfiniBand. Zapowiedziało też podjęcie produkcji jednostek serwerowych opartych na procesorze Itanium, które powinny lepiej obsługiwać bardziej wymagające aplikacje uruchamiane w centrach danych, takie jak zarządzanie dużymi bazami danych.


TOP 200