Trzy serwery typu blade

I chociaż dwa dyski twarde SCSI instalowane w serwerach BL20p to duże udogodnienie (możliwość konfigurowania macierzy RAID 1), to serwery te mają jednak pewne minusy: brak gniazd PCI, co każe zapomnieć o dodaniu interfejsu Fibre Channel, i brak interfejsu pozwalającego na bezpośrednie podłączenie konsoli KVM (pozostaje tylko dostęp z wykorzystanie interfejsu ILO).

Oba serwery HP obsługuje system operacyjny Linux Red Hat. HP zapewnia też obsługę techniczną systemu operacyjnego Windows 2000 Server.

Administrowanie serwerami BL10e i BL20p odbywa się za pomocą oprogramowania Insight Manager. Serwer BL10e wymaga dodatkowego narzędzia, które jest uruchamiane przez to oprogramowanie. Stopień integracji tych dwóch narzędzi nie zadowala i wymaga usprawnienia.

Kolejna uwaga dotyczy mnogości haseł. Administrator musi się logować do każdego zarządzanego urządzenia, podając za każdym razem swój ID i hasło (czasami za pomocą interfejsu webowego, czasami za pomocą okienka Telnet, otwieranego przez oprogramowanie Insight Manager). Daje się odczuć brak systemu zarządzającego centralnie hasłami. Powoduje to problemy dotyczące bezpieczeństwa: administratorzy mogą używać ciągle tego samego zestawu ID/hasło w odniesieniu do wszystkich zarządzanych urządzeń i nigdy nie zmieniać haseł. Wydaje się, że HP powinien wbudować mechanizm zarządzający hasłami w oprogramowanie Insight Manager albo powiązać system haseł z zewnętrznymi schematami, takimi jak Microsoft Active Directory czy Novell Directory Services.

Przy okazji ocenie poddano też serwer RDP (oprogramowanie Rapid Deployment Pack) używany do instalowania i rozmieszczania systemów operacyjnych i aplikacji. Oprogramowanie RDP obsługuje serwery różnych linii, w tym serwery blade. Za pomocą oprogramowania RDP można np. przypisać określone gniazdo obudowy do konkretnego serwera webowego. Jeśli administrator usunie dany serwer blade i zainstaluje w jego miejsce inny, oprogramowanie RDP automatycznie umieści w nowym serwerze niezbędne aplikacje webowe (zgodnie z poprzednią instalacją), co trwa przeciętnie ok. 40 minut.

Cztery procesory na jednej płycie

W styczniu HP wprowadził na rynek swój pierwszy czteroprocesorowy serwer blade ProLiant BL40p. Jest on oparty na procesorach Intel Xeon MP i obsługuje połączenia SAN/Fibre Channel, co pozwala szybko integrować system z pamięciami masowymi. Jest oczywiste, że już wkrótce w ślady HP pójdą kolejni wielcy tego rynku. Dobrze poinformowane źródła podają, że IBM przygotowuje się do wprowadzenia na rynek czteroprocesorowych serwerów blade opartych na architekturze SMP (wieloprocesorowe przetwarzanie symetryczne), obsługujących połączenia SAN. Z podobnymi zamiarami nosi się Dell. Serwer BL40p będzie oferowany w dwóch wersjach - z procesorami Intel Xeon MP 1,5 GHz lub 2 GHz. Cena produktu na rynku amerykańskim wynosi 8999 USD.

ServerBlade 1200i

RLX Technologies (pionier i obecnie czołowy producent jednopłytowych serwerów) oferuje trzy elementy wchodzące w skład tego rozwiązania: właściwy serwer ServerBlade 1200i, obudowę System 300ex i system zarządzania Control Tower 4.0.

W obudowie System 300ex można instalować kilka modeli jednopłytowych serwerów (w tym dwa oparte na procesorze Crusoe firmy Transmeta). Ocenie poddano serwer oparty na procesorze Intel Pentium III 1,2 GHz. Serwer przypomina płytę główną laptopa. Na płycie nie znajdziemy chipsetów obsługujących klawiaturę i system grafiki, ale zawiera ona gniazdo na pamięć RAM (moduł DIMM; maksymalna pojemność 2 GB).

Serwery 1200i nie zawierają portu obsługującego stację dyskietek, ale znajdziemy w nich kontroler dysków ATA-100 i miejsce na zainstalowanie dwóch 2,5-calowych dysków twardych (od 20 do 60 GB). Aplikacje mają do dyspozycji dwa porty Fast Ethernet, a trzeci port jest używany do zarządzania serwerem. Do serwera można podłączyć konsolę (port szeregowy usytuowany z przodu płyty.

Ponieważ serwer 1200i nie dysponuje dużą mocą obliczeniową, nie należy go używać do obsługi szczególnie wymagających aplikacji, ale może z powodzeniem obsługiwać takie aplikacje, jak hosting stron WWW, serwer DNS itp. Pod wieloma względami przypomina serwer ProLiant BL10e (HP), ale produkt firmy RLX zawiera dwa dyski twarde, a do serwera HP można podłączyć bezpośrednio konsolę KVM.

Obudowa System 300ex ma wysokość 3U i zawiera 24 gniazda na serwery, dwa zasilacze (wymiana na gorąco) i aktywną magistralę zarządzania, dzięki której oprogramowanie Control Tower może identyfikować poszczególne serwery na podstawie ich fizycznego usytuowania w obudowie. Ale to nie wszystko: niewielkie przełączniki dip pozwalają przypisywać szafie i obudowie określony numer, tak że system RLX może identyfikować każdy serwer i dynamicznie integrować go z profilem zarządzania. Jeśli serwer ulegnie uszkodzeniu, po zamianie go na inny system zarządzania przypisze mu automatycznie te same dane i numer IP.

Teoretycznie obudowa System 300ex pomieści 24 serwery, ale jest to możliwe tylko w wypadku serwerów wyposażonych w procesor Transmeta (667 MHz lub 800 MHz). Serwery wyposażone w procesory intelowskie są dwa razy szersze, dlatego w jednej obudowie można upakować do 12 takich serwerów (do 168 w standardowej szafie 42U).

Server brick - moduł serwerowy

Jednopłytowe serwery blade można implementować w dwóch warstwach infrastruktury internetowej: pierwszej (serwery webowe) oraz drugiej (w której pracują urządzenia obsługujące witryny webowe: bufory, serwery szyfrowania, serwery równoważące obciążenie, zapory itp.). Jeśli chodzi o warstwę trzecią (serwery baz danych i aplikacje przetwarzające olbrzymie ilości informacji, np. data mining) to obecnie dostępne serwery blade nie nadają się do obsługi takich aplikacji z powodu zbyt wolnej pracy. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy na rynek wejdą serwery blade wyposażone w więcej procesorów. Firmy pracują też nad kolejną generacją supergęstych serwerów (robocza nazwa server brick). Będą to wysoko wydajne już nie jednostki, ale moduły serwerowe, oferujące wiele zaawansowanych rozwiązań. Kolejną nowością mają być tzw. jednostki sieciowe (networking blade; urządzenia zawierające adaptery LAN, przełączniki, rutery, huby), które będzie można w łatwy sposób integrować z jednostkami serwerowymi.


TOP 200