Superkomputery bliżej biznesu

Programowanie równoległe

Choć do budowy aplikacji do obliczeń naukowych w środowiskach HPC najczęściej wykorzystywane są specjalizowane języki, takie jak Parallel Fortran, to coraz częściej zastosowanie znajdują tu również Java i .Net.

Przenośność, funkcje sieciowe i bezpieczeństwo to chyba najważniejsze zalety Javy w kontekście zastosowań do tworzenia aplikacji HPC. Jednocześnie należy zauważyć, że już od pewnego czasu język ten jest ulepszany pod kątem obsługi wielowątkowości i współbieżnych procesów równoległych, co naturalnie wynika z popularyzacji procesorów wielordzeniowych.

W podobnym kierunku idzie rozwój Windows HPC Server, którego najnowszej wersji towarzyszyła premiera narzędzi do programowania równoległego, zapewniania obsługi procesów współbieżnych i synchronizacji przetwarzania w środowisku klastrowym.

W hurtowniach danych systemy HPC są szczególnie przydatne do realizacji skomplikowanych operacji eksploracji danych, np. przeszukiwania wielowymiarowych rekordów w bazach danych.

Biznesowe kalkulacje

Mimo że w planowaniu budowy superkomputerów czysto ekonomiczna kalkulacja kosztów i zysków nie dotyczy wszystkich projektów, to niewątpliwie jest bardzo istotnym elementem przy podejmowaniu większości decyzji inwestycyjnych, i to nie tylko w przypadku sprzętu wykorzystywanego przez firmy i korporacje.

Niestety często jest to trudne zadanie, bo wymaga uwzględnienia zmieniających się warunków rynkowych i przewidywania ich w perspektywie wielu lat. Przykładem problemów z planowaniem może być superkomputer Encanto, zbudowany w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

Kilka lat temu władze tego stanu postanowiły zainwestować w budowę potężnego superkomputera, zakładając, że spowoduje to wzrost liczby miejsc pracy i wpłynie na rozwój ekonomiczny tego stanu. Maszyna ochrzczona jako Encanto została uruchomiona w ośrodku NMCAC (New Mexico Computing Application Center) jesienią 2007 roku, zajmując wówczas 3. miejsce w rankingu największych na świecie superkomputerów. Po roku spadła jednak na liście TOP500 na 12. pozycję, a obecnie na 17.

Ostatnio stanowy komitet New Mexico Legislative Finance Committee opublikował raport, podający w wątpliwość, czy ten opiewający na 36 mln USD projekt wart jest dalszego utrzymywania i finansowania.

Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by wyciągać ostateczne wnioski czy Encanto przyczynia się do lokalnego rozwoju przemysłu wysokich technologii, co było podstawowym celem sfinansowanej przez lokalne władze inwestycji. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że wykorzystujący tę maszynę ośrodek obliczeniowy może się do tego przyczynić (nawiązał już współpracę ze znanymi instytutami z Los Alamos, Sandia Laboratory i wieloma uniwersytetami).

Według pierwotnych biznesowych założeń, przez pierwsze 6 lat od uruchomienia, Encanto miał jednak nie tylko pozwolić na zwrot inwestycji, ale zarobić 59 mln USD. Obecnie szacuje się, że w najbliższym roku finansowym superkomputer zarobi tylko 2 mln USD i osiągnięcie planowanych przychodów wydaje się niemożliwe. Poza tym ten wyposażony w 14 500 procesorów Intel Xeon superkomputer został kupiony w firmie SGI (Silicon Graphics), więc jej niedawne przejęcie przez Rackable Systems za śmiesznie małą sumę, 25 mln USD, poważnie zirytowało urzędników.


TOP 200