Superkomputery bliżej biznesu

Pośredni, ale ważny wpływ na wzrost wydajności superkomputerów mają aplikacje i ich zastosowania w takich dziedzinach, jak mechanika kwantowa, przewidywanie zjawisk meteorologicznych i klimatycznych, modelowanie związków molekularnych w fizyce, chemii i biologii, symulacje zjawisk fizycznych (np. badania fuzji termojądrowej), badania zjawisk sejsmicznych, kryptoanaliza itd.

Platformy dla HPC

Linux jest najczęściej obecnie wykorzystywanym systemem do obsługi klastrów HPC, a dużą popularnością cieszą się uniksowe systemy, takie jak Solaris i AIX.

Ale tym segmentem rynku interesuje sie również Microsoft, który stosunkowo niedawno (we wrześniu 2008 r.) wprowadził system Windows HPC Server 2008 i nawiązał współpracę z firmą Cray. Oprogramowanie to zostało zaprojektowane jako platforma do uruchamiania nie tylko systemów HPC, lecz także aplikacji zorientowanych na usługi, czyli wykorzystujących architekturę SOA (Service Oriented Architecture).

Popularyzacja Windows na platformach HPC może mieć istotny wpływ na rynek, przede wszystkim na popularyzację względnie małych, ale wysoko wydajnych systemów przetwarzania danych w małych i średnich firmach. Bowiem organizacje te nie potrzebują i nie mają środków finansowych na budowę superkomputerów z listy TOP500, ale mogą sobie pozwolić na skorzystanie z mniejszych systemów pracujących pod kontrolą dobrze im znanego systemu operacyjnego.

Ponadto warto podkreślić, że ważnym elementem praktycznie każdej platformy HPC, niezależnie od tego czy wykorzystuje ona systemy Linux, Unix czy Windows, jest obecnie oprogramowanie wirtualizacyjne, takie jak VMware, Citrix Xen lub Hyper-V.

HPC w biznesie

Nie ulega też wątpliwości, że inwestycje niezbędne do budowy superkomputerów, choć w dalszym ciągu liczone w dziesiątkach, a w przypadku największych maszyn nawet setkach milionów dolarów, są względnie coraz tańsze. Wynika to ze stosowania masowo produkowanych procesorów, takich jak Intel Xeon czy AMD Opteron, a także innych standardowych elementów architektury, np. szyn systemowych InfiniBand.

Bull zaprezentował ekologiczny superkomputer bullx oparty na architekturze hybrydowej, wykorzystującej czterordzeniowe układy Xeon 5500 oraz dodatkowe moduły akceleratorów z procesorami graficznymi. Komputer jest chłodzony wodą, co według producenta jest o 75% wydajniejszym rozwiązaniem niż chłodzenie powietrzem. Może pracować pod kontrolą systemów Red Hat Enterprise Linux lub Windows HPC Server 2008.

Ponieważ superkomputery stają się mniej kosztowne, a także bardziej otwarte i skalowalne, rosną możliwości ich zastosowań nie tylko w tradycyjnych segmentach rynku - jaki kreowały instytucje rządowe, uniwersytety i ośrodki badawcze oraz korporacje zajmujące się eksploatacją złóż ropy i gazu - ale również w innych dziedzinach przemysłu, a także instytucjach finansowych. Systemy HPC mają bowiem wiele potencjalnych zastosowań oferujących wartość biznesową. Na przykład przetwarzanie danych umożliwiające eliminację kosztownego procesu tworzenia i badania fizycznych prototypów samochodów, samolotów i wielu innych produktów, szczegółową analizę zachowań konsumentów czy bieżącej sytuacji na światowych rynkach, które dają potężne narzędzia do kreowania efektywnych działań biznesowych.

Można też oczekiwać, że klastry HPC coraz częściej będą wykorzystywane jako kluczowy element systemów przetwarzania danych, na przykład w infrastrukturach typu cloud computing.


TOP 200