Skonsolidować zasoby

Realne oszczędności z centralizacji

Przeniesienie obliczeń do centrów danych daje szansę na bardzo duże oszczędności energii elektrycznej. Zamiast stacji roboczych pobierających moc 60-100 W każda (bez monitora), można zastosować terminale, które charakteryzują się poborem mocy mniejszym niż 20 W, a są rozwiązania, których zapotrzebowanie na energię jest jeszcze mniejsze. W polskich firmach podział kosztów nie sprzyja oszczędnościom energii, gdyż jej koszty są wliczane nie do kosztów działu IT, ale obciążają koszty administracyjne przedsiębiorstwa. Oszczędności poczynione przez dział IT, nawet jeśli są znaczne, nie zmniejszą więc kosztów tego działu. Niemniej najważniejszą zaletą, którą dział IT odczuje od razu, jest zmniejszenie kosztów związanych ze wsparciem i utrzymaniem systemów. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie wdrożenie takich rozwiązań ma sens. W małej firmie, która wykorzystuje kilkanaście stacji roboczych, centralizacja raczej nie będzie uzasadniona ekonomicznie. Inwestycja w sprzęt i oprogramowanie wymagane do centralnego przetwarzania danych niesie bowiem za sobą niebagatelne koszty, które równoważy dopiero efekt skali.

KOMENTARZ

Dla Computerworld komentuje Rafał Goszyk, Citrix Product Manager Access & Virtualization w DNS Polska

Utrzymanie wydajności i niezawodności infrastruktury oraz bezpieczeństwa danych na wysokim poziomie - przy relatywnie niskich kosztach - jest głównym zadaniem działów IT. Jego realizacja w tradycyjnym, rozproszonym modelu jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Przeniesienie zasobów IT do centrali, umożliwia uwolnienie pracowników firmy od problemów związanych z zarządzaniem aplikacjami i systemem operacyjnym. Działy IT, spełniające do tej pory rolę "serwisantów", mogą zaś stać się aktywnymi partnerami w rozmowach z kierownictwem na temat rozwoju przedsiębiorstwa i wspierania inicjatyw biznesowych.

Zebrane w jednym miejscu dane i aplikacje także łatwiej chronić i kontrolować. Ten fakt wykorzystują banki, urzędy i przedsiębiorstwa na całym świecie, używając scentralizowanego systemu przetwarzania danych. Pozytywnym zjawiskiem jest obserwowane coraz powszechniejsze stosowanie tego rozwiązania również w Polsce. Rozważmy sytuację włamania do oddziału banku i kradzieży komputerów. Przy tradycyjnej infrastrukturze - wraz z utratą sprzętu - następuje utrata danych. Przy zastosowaniu zaś modelu centralnego przetwarzania, wszystkie istotne informacje są bezpieczne i nie grozi im dostanie się w niepowołane ręce.

Centralizacja umożliwia również zwiększanie wydajności systemu, poprzez inwestycje w serwery, bez konieczności uaktualnienia stacji roboczych. Przykładem wykorzystania tej niewątpliwej zalety jest moment wdrażania nowej aplikacji. Przesunięcie "środka ciężkości" w stronę serwerów eliminuje bowiem konieczność poświęcania dodatkowych kosztów i czasu na zmiany w konfiguracji komputerów pracowników. Użytkownicy otrzymują jedynie dostęp do nowej aplikacji. Analizując wykorzystanie zasobów serwerów w rozwiązaniu scentralizowanym można stwierdzić, że poniesione nakłady finansowe zostają spożytkowane w sposób bardziej efektywny. A efektywne wykorzystanie środków finansowych może okazać się kluczowe dla rozwoju firmy, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego.


TOP 200