Skonsolidować zasoby

Coraz częściej stosowana jest centralizacja zasobów i aplikacji w centrum danych, która wypiera tradycyjny, rozproszony model przetwarzania danych w większości firm w Polsce.

Tradycyjny model, w którym aplikacja korzystająca z bazy danych jest instalowana na stacji roboczej, najczęściej w środowisku Windows XP, jest najpopularniejszy w Polsce. W małych firmach, gdzie problem zarządzania kilkoma stacjami roboczymi nie jest aż tak istotny, ten model jeszcze się sprawdza. W dużych, wymaga już specjalizowanych narzędzi do kontroli wielu komputerów, aby administratorzy mogli ogarnąć rozległe środowisko.

Zmiana skali

Tymczasem skomplikowane aplikacje biznesowe są trudne w automatycznej instalacji i aktualizacji, zwłaszcza gdy wymagają instalacji wielu składników na stacji roboczej. Jeśli są wykonane w technologii, której runtime także wymaga aktualizacji i zachowania zależności między wersjami, administratorzy mają bardzo wiele pracy. Należy utrzymać aktualną wersję samej aplikacji, motoru runtime, w którego środowisku ona pracuje, dokonać sprawdzenia poprawności wersji aplikacji i motoru, uaktualniać sam system operacyjny Windows, dokonując przy tym sprawdzenia zgodności najnowszych poprawek w środowisku testowym. Te prace wymagają dużo czasu, ale muszą być wykonywane, by uniknąć stanu, w którym kluczowa aplikacja przestaje działać po masowej instalacji najnowszej poprawki Microsoftu.

Całkowitym przeciwieństwem jest centralizacja przetwarzania danych, gdzie w centrum danych są uruchamiane wszystkie niezbędne procesy, przy czym administratorzy muszą zadbać o aktualność i poprawność konfiguracji zaledwie jednej maszyny lub grupy maszyn. Oczywiście wszystkie omawiane powyżej zasady i zależności nadal zachodzą, ale można je wykonać o wiele prościej. Ponadto serwerowe systemy operacyjne wykorzystują zazwyczaj dobre narzędzia backupowe, zatem podczas testów można łatwo przywrócić poprzednią wersję.

Gdzie te pliki

Centralizacja przetwarzania danych eliminuje jeszcze jedną wadę, związaną z nawykami pracowników oraz niedostatecznymi restrykcjami nałożonymi przez administratora sieci. Użytkownicy często mają zwyczaj zapisywania swoich dokumentów w różnych miejscach, nierzadko lokalnie na twardych dyskach swoich stacji roboczych. Administratorzy mogą temu przeciwdziałać, korzystając z opcji Folder Redirection oraz odpowiednich restrykcji w powłoce systemu wprowadzanych w Active Directory, ale nie wszystkie aplikacje wspierają przekierowane foldery w prawidłowy sposób. Problem może dotyczyć na przykład braku obsługi zmiennych, określających rzeczywiste położenie folderów.

Instalacja oprogramowania w środowisku terminalowym umożliwi przechowywanie plików na dyskach dostępnych wprost z serwera, dzięki czemu będą objęte niezawodną kopią bezpieczeństwa. Niestety nie wszystkie aplikacje pracują poprawnie w środowisku terminalowym, szczególnie dotyczy to zgodności starszych programów z Windows Server 2008.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200