Sieci GPON w praktyce

Specyfikacja 10GPON pozwala na uzyskiwanie znacznie większych szybkości niż GPON. Niestety, jest to nadal bardzo droga technologia. Ważne jednak, że z sieci GPON można przy stosunkowo niskich kosztach migrować do 10GPON. Większość obecnie oferowanych rozwiązań OLT jest przygotowana do migracji do sieci 10GPON. Zmian nie wymaga warstwa światłowodowa, w tym splitery. Konieczna za to będzie aktualizacja systemów zarządzania. Trzeba też dodać nowe karty liniowe 10G GPON do OLT. Możliwa będzie jednoczesna koegzystencja kart 10G GPON oraz GPON. Tuż za zmodyfikowanym OLT musi znaleźć się moduł WDM, niezbędny do działania nowej technologii. Konieczna będzie również zmiana karty uplink w MDU oraz całkowita wymiana terminali ONT. Jak zatem widać, migracja - choć możliwa - wcale nie jest tania. Sprzęt 10GPON będzie z czasem coraz tańszy, a odpadają koszty budowy warstwy ODN.

Koegzystencja rozwiązań GPON i przyszłych generacji XGPON to także temat wart podjęcia dyskusji. Generalnie, nie ma przeszkód do współistnienia obu rozwiązań, ponieważ planowana długość fali dla różnych technologii się nie pokrywa. Z wykorzystaniem WDM dostawca może etapowo wdrażać nową technologię, korzystając nadal z GPON.

Alternatywne rozwiązania

GPON jest obecnie postrzegana jako technologia sieci dostępowej o wysokiej przepustowości, umożliwiająca transmisję wielu szerokopasmowych usług. Alternatywę dla GPON mogą stanowić technologie: EPON, 10GPON, WDM PON, 10G Ethernet.

GPON (Gigabit PON) - rozwinięcie przez ITU-T sieci BPON, mające udostępniać usługi interaktywne, dostosowane do transportu za pośrednictwem protokołu IP. Usprawnienia pozwalają na wybór protokołu Layer 2 (ATM, GEM, Ethernet), z możliwością zwiększenia liczby węzłów ONU, poprzez zainstalowanie podzielników pasywnych (1:32/64/128). Maksymalna przepływność dosyłowa wynosi 2,5 Gb/s (2,488 Gb/s), a zwrotna do 1,25 Gb/s. Zgodnie ze specyfikacją ITU-T G.984, sieć GPON może funkcjonować z maks. przepływnością w obu kierunkach przenoszenia na dystansie do 60 km, a w wersjach specjalnych nawet do 100 km.

EPON jest historycznie starsza niż GPON, i chociaż dużo tańsza, to oferuje mniejsze możliwości podziału na spliterach (średnio 64). Separacja klientów funkcjonuje podobnie jak w GPON - za pomocą TDM. Otrzymujemy jednak dużo niższą przepustowość sieci.

Przykładem rozwiązania o wysokiej przepustowości, lecz jednocześnie o równie wysokich kosztach, jest 10GPON. Na rynku funkcjonują także sieci WDM-PON - dużo szybsze niż GPON, ale znacząco droższe. Możliwe jest osiągnięcie przepustowości 40 Gb/s (przeznaczonej nawet dla 32 klientów), która obecnie jest nadmiarowa, nawet dla maksymalnie zaawansowanych usług. Pewną konkurencję mogą stanowić także rozwiązania Ethernet/10G Ethernet, które cechują się jednak dużo wyższą awaryjnością, brakiem odpowiednich mechanizmów zarządzania jakością pakietów oraz wysokim kosztem realizacji. Co ciekawe, wielu operatorów wybiera model, w którym GPON stanowi jedynie wydajną sieć szkieletową, natomiast ostatnia mila realizowana jest z wykorzystaniem popularnych technologii, takich jak: xDSL, VDSL2, Ethernet czy DOCSIS.


TOP 200