Sieć na stadionie

Kibice jeszcze nie z WiFi

W dalszych planach jest uruchomienie rozwiązania pozwalającego na bezprzewodowy dostęp do sieci stadionowej WiFi dla uczestników imprez. W obecnym rozwiązaniu nie było to uwzględnione i dla kibiców, którzy będą chcieli uzyskać dostęp do Internetu na stadionie wystarczyć musi na razie dostęp do sieci komórkowych. Na Stadionie Narodowym o poszerzenie pojemności sieci zadbał Polkomtel. Instalacja składająca się ze 190 anten zapewnia dostęp do sieci GSM i UMTS dla klientów wszystkich operatorów. Operatorzy komórkowi podzielili się odpowiedzialnością za zasięg na poszczególnych arenach mistrzostw, i tak zasięg w Gdańsku zapewnił T-Mobile, w Poznaniu był to Play, a we Wrocławiu Orange.

Jak to było na ostatnim Super Bowl

Pojęcie o tym, czego mogą spodziewać się operatorzy komórkowi, kiedy na stadionie odbywa się wielka impreza sportowa, daje ostatni finał o mistrzostwo zawodowej ligi futbolu amerykańskiego NFL, rozegrany w lutym br. na stadionie Lucas Oil Stadium w Indianapolis w Indianie. Wypełniony po brzegi stadion mieścił ok. 70 tys. widzów, a dane dostarczone tylko przez jednego operatora AT&T (brak informacji od Verizon i Sprint), ujawniają ciekawe fakty.

Podczas w sumie siedmiu godzin trwania imprezy klienci AT&T's na stadionie Indianapolis wysłali o 40% więcej danych niż pobrali. Wysłane do użytkowników poza stadionem dane zawierały wideo, zdjęcia i tekst. Całkowita ilość danych wyniosła 215 GB, co było rekordem w dotychczasowych doświadczeniach AT&T, związanych z obsługą jednej imprezy sportowej. Klienci AT&T, oglądając Super Bowl na żywo, wykonali 75 204 połączeń głosowych, co i tak stanowiło tylko 1/10 liczby wysłanych i otrzymanych w tym czasie SMS-ów, których w sumie było 722 296.

Dostępne są już rozwiązania technologiczne pozwalające na komunikację WiFi na obiektach stadionowych. Jednym z nich jest Cisco Connected Stadium WiFi, które zostało wdrożone m.in. na stadionie Realu Madryt. Odciąża ono sieci komórkowe oraz zapewnia szereg usług dodatkowych związanych z szybkim przesyłaniem danych.

Założenia systemu WiFi dla stadionów opierają się na zmniejszeniu liczby komórek poprzez instalację dużej liczby punktów dostępowych oraz anten kierunkowych o wysokiej wydajności. Elementami rozwiązania są punkty dostępowe Aironet serii 3502 w różnych odmianach, w zależności od miejsca instalacji (zadaszone, otwarta przestrzeń, pomieszczenia), oraz anteny Aironet 2,4 i 5 GHz. Na poziomie zarządzania siecią wykorzystane są rozwiązania Wireless Control System (WCS). Do agregacji punktów dostępowych zastosowano kontrolery appliance Wireless LAN Controller z serii 5508 oraz modułu serwisowe WiSM dla przełączników Catalyst 6500. System uzupełniają urządzenia z serii CleanAir do ciągłego monitoringu pasma radiowego i jego optymalizacji


TOP 200