Sieć na stadionie

Nadchodzące wielkie imprezy sportowe - Euro 2012 oraz Igrzyska Olimpijskie to olbrzymie pole do popisu dla najbardziej zaawansowanych i wydajnych technologii sieciowych. Miliony odwiedzających i miliardy oczekujących na transmisję widzów stawiają bardzo wysokie wymagania przed sieciami. Inteligentne budynki, jakimi stają się stadiony są ogromnym wyzwaniem dla projektantów i wykonawców sieci.

Zakładana widownia mistrzostw Europy w piłce nożnej to 2,5 mln widzów na stadionach i strefach kibica. Według prognoz Polskę ma odwiedzić w czerwcu 1,2 mln turystów. Skumulowana widownia telewizyjna ma wynieść 6,6 mld widzów. Podczas imprezy wysłanych w świat zostanie przynajmniej dwa razy więcej danych niż podczas poprzedniego turnieju. Wtedy były to około 2 petabajty (1024 TB, czyli 1024x1024 GB). 4 petabajty, które wyjdą w świat tym razem to pięciokrotne więcej niż przetworzone na format cyfrowy zasoby Biblioteki Narodowej w Warszawie. Specjalnie zbudowana przy okazji tej imprezy sieć ROADM może docelowo osiągnąć przepustowość 8,8 TB/s na jednej parze światłowodów. Długość sieci to blisko 6000 km. Połączy ona ponad 20 lokalizacji w Polsce a także Polskę z Ukrainą. Sieć zapewni transmisję pomiędzy miastami gospodarzami, stadionami oraz hotelami obsługującymi przedstawicieli UEFA.

Piłkarska sieć

Sieć, która posłuży do transmisji danych z mistrzostw przygotowana została przez Orange w ramach partnerstwa technologicznego z UEFA. Wdrożenie poprzedził przeprowadzony na szeroką skalę etap testów zarówno sieci, jak i całego sprzętu, który będzie używany do transmisji danych z Euro 2012.

Sieć ROADM przewiduje dwie całkowicie niezależne drogi transmisji do każdego stadionu w Polsce, centrum nadawczego oraz do granicy z Ukrainą. Będzie ona w wysokim stopniu zabezpieczona na wypadek ewentualnych uszkodzeń poprzez mechanizmy redundancji.

Laboratorium, w którym prowadzono testy systemów, aplikacji i infrastruktury technologicznej, powstawało od początku września 2011 r. w Centrum Przetwarzania Danych w Warszawie, należącym do Grupy TP (obecnie Orange). Testy miały za zadanie weryfikację działania całej infrastruktury IP w warunkach najbliższych rzeczywistym. Sprawdzono systemy, które zostaną zainstalowane na stadionach w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku oraz w Międzynarodowym Centrum Nadawczym (IBC).

IBC (International Broadcasting Center) zostało zlokalizowane w Warszawie - po raz pierwszy nie w mieście, w którym odbywa się mecz finałowy. Centrum dostarczy sygnał audiowizualny do ponad dwustu krajów na świecie.

Co ciekawe, w laboratorium umieszczono i skonfigurowano całość sprzętu sieciowego oraz część urządzeń takich jak komputery, telewizory czy monitory. Następnie testowane było działanie wszelkich objętych kontraktem usług, w tym transmisji danych i dostępu do Internetu, z których korzystać będzie UEFA, a za jej pośrednictwem także dziennikarze i komentatorzy. Testom poddawano także procedury awaryjne, kanały komunikacji (zarówno pomiędzy ekipami lokalnymi, jak i centrum zarządzania turniejem - IT Command Center), a także połączenia z Ukrainą.

Laboratorium stanowiło również miejsce szkoleń technicznych i operacyjnych dla inżynierów obsługujących mistrzostwa.

Sieć na stadionie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200