Sieć na stadionie

Zakres działań NextiraOne Polska obejmował zarówno prace projektowo-programistyczne, dostawę i instalację urządzeń oraz uruchomienie sieci, jak i zarządzanie całym projektem zgodnie ze standardami PMI oraz zapewnienie szkoleń dla użytkowników systemu i opieki serwisowej, obejmującej utrzymanie sieci i jej bieżący monitoring z możliwością optymalizacji.

Według Michała Sibilskiego, inżyniera odpowiedzialnego za projekt w NextiraOne Polska, w fazie projektowej największym wyzwaniem było znalezienie rozwiązania i technologii zdolnych spełniać wszystkie specyficzne wymagania oraz gwarantować niezawodne i bezpieczne funkcjonowanie obiektu w zależności od realizowanego w danym momencie scenariusza działania.

"Biorąc pod uwagę przeznaczenie obiektu określiliśmy, że bezpieczeństwo, stabilność, nieprzerwane działanie i pełną dostępność wszystkich usług, szczególnie podczas imprez masowych zapewni jedynie inteligentna dwuwarstwowa sieć teleinformatyczna. Stanowi ona platformę do funkcjonowania wszystkich systemów stadionu: transmisji danych, wideo i głosu przez IP, aplikacji odpowiedzialnych za działanie obiektu (monitoring wizyjny, automatyka przemysłowa, dostęp fizyczny, aplikacje wspomagające) oraz centralnego zarządzania." - wylicza Michał Sibilski.

Sieć na stadionie

Zastosowania platformy Cisco Connected Stadium Wi-Fi

Sieć spełniać musiała kilka istotnych warunków, takich jak niezawodność, rozumiana jako stabilne i nieprzerwane działanie systemów, bezpieczeństwo zarówno wewnątrz sieci, jak i na jej styku z inetrnetem, skalowalność - oznaczającą pełne przygotowanie na dodatkowe usługi i związane z nimi obciążenie - oraz centralne zarządzanie. Wymagało to od zespołów projektowych i wdrożeniowych zastosowania sprawdzonych technologii. W warstwie sieciowej zdecydowano się postawić na firmę Cisco Systems. Rdzeń sieci oparto o sprawdzone, wydajne przełączniki Cisco Catalyst 6500, zapewniając redundancję każdego komponentu przełącznika. W celu eliminacji protokołu STP, zwiększenia pasma i dostępności rdzenia zastosowano funkcjonalność wirtualnego przełącznika Cisco VSS.

Dużym wyzwaniem było osiągnięcie wymaganej przepustowości danych - w tym celu zastosowano łącza o przepustowości 10GE. Jednak przepustowość gwarantowaną osiągnięto nie tylko dzięki wydajności urządzeń przełączających w warstwie 2 i 3, ale także w warstwach wyższych modelu ISO/OSI. Dzięki temu zbudowane zostało rozwiązanie skalowalne i w pełni przygotowane na dodatkowe usługi i obciążenie sieci, już obecnie wykorzystywanej dla wielu różnych środowisk (telefonia, automatyka, kontrola dostępu, system CCTV, DMS, i inne).

"Kolejnym ważnym czynnikiem była potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa sieci, zarówno fizycznego, jak i logicznego. Bezpieczeństwo fizyczne gwarantuje zastosowanie redundancji komponentów takich, jak zasilacze, moduły zarządzania czy karty dostępowe, monitorowanie on-line, kontrolowany dostęp do pomieszczeń. Z kolei bezpieczeństwo logiczne zagwarantowało zastosowanie przełączników rdzeniowych działających w trybie wirtualnego chassis (VSS), grupa firewalli styku internetowego i wnętrza sieci LAN, proaktywne systemy kontroli warstw wyższych - IDS, minimalizacja spanning-tree wraz z separacją na poziomie VLAN oraz VRF, a także ujednolicone zarządzanie i zarządzanie zmianami." - dodaje Michał Sibiliski.

Jak podkreślają przedstawiciele integratora kluczem do sukcesu projektu była także bliska współpraca z zespołem ekspertów z Narodowego Centrum Sportu.


TOP 200