Router dla małej firmy

Nowe funkcje i problemy

Najciekawsze funkcje w nowych urządzeniach zapożyczono z innego sprzętu sieciowego. Już teraz niektóre routery integrują telefonię IP, realizując zadania niewielkiej centrali telefonicznej. Ponadto można spotkać urządzenia wyposażone w porty telefonii analogowej. Przy coraz większej dostępności usług sieci komórkowych można oczekiwać wprowadzenia do oprogramowania i sprzętu pewnych funkcji oferowanych przez femtokomórki. Już teraz wiele urządzeń zapewnia funkcjonalność bramek VoIP.

Inną ciekawą funkcją staje się udostępnianie plików. Niektóre routery są wyposażane w port USB, który może służyć do podłączenia pamięci masowej i udostępnienia jej zawartości pod adresem IP routera. W ten sposób możemy współdzielić pliki, uzyskując do nich dostęp poprzez WWW czy FTP. Obserwuje się także wyraźną tendencję do wyposażania routerów w serwery wydruku, udostępniające drukarki w sieci.

Router dla małej firmy
Ze względów bezpieczeństwa coraz większą wagę przykłada się do aktualizacji oprogramowania urządzenia. Nowy sprzęt przeważnie samodzielnie potrafi sprawdzać dostępność uaktualnień i w prosty sposób przeprowadzić proces wymiany oprogramowania. Warto zaznaczyć, że coraz więcej usług jest dostępnych w routerach poprzez chmury. Już teraz urządzenia korzystają z wykupionych usług u dostawcy, pobierając aktualizację czy korzystając z silników filtrowania i antyspamowo/antywirusowych.

Małym routerom coraz bliżej do zaawansowanych zapór ogniowych. Obecnie wdrażane są tylko stosunkowo proste mechanizmy bezpieczeństwa. W niedalekiej przyszłości można spodziewać się adaptacji rozwiązań znanych z profesjonalnych urządzeń bezpieczeństwa, typu IDS, IPS czy zdalnych połączeń SSL VPN.

Z pewnością najważniejszym problemem będzie obsługa protokołu IPv6. Obecnie tylko nieliczne rozwiązania pozwalają na korzystanie z nowego standardu adresacji. Jednakże kwestia ta będzie musiała zostać rozwiązana, co niestety w większości przypadków będzie oznaczało konieczność wymiany sprzętu. Tylko część rozwiązań będzie obsługiwała IPv6 poprzez aktualizację oprogramowania urządzenia.

Zwiększanie szybkości łączy oferowanych przez operatorów, wsparcie dla aplikacji głosowych i wideo, wykorzystywanie skomplikowanych mechanizmów bezpieczeństwa - wszystko to będzie wymagało zwiększonej mocy obliczeniowej. Powszechny wymóg oszczędzania energii będzie wymuszał na producentach stosowanie zasad "Green IT".

Już niedługo coraz więcej sprzętu domowego (telewizory, odbiorniki satelitarne, odtwarzacze wideo, kina domowe, a może nawet i lodówki) - będzie wymagało dostępu do internetu. Routery będą musiały je obsługiwać, co oznacza, że konieczne będzie zastosowanie nowych protokołów bezprzewodowych (m.in. ZigBee, nowe wersje Bluetooth, WiGig) w ramach sieci LAN.

W następnym numerze zaprezentujemy test routerów dla MSP z dwoma portami WAN.


TOP 200