Router dla małej firmy

Jak wspomniano, routery dla małych przedsiębiorstw coraz częściej sięgają po rozwiązania z innych technologii sieciowych. Można spotkać urządzenia, które będą integrowały system analogowej telefonii (oferując interfejsy FXO/FXS, BRI), umożliwiając połączenie z operatorską siecią PSTN. Obecnie kupuje się router przeznaczony do obsługi konkretnej technologii WAN. W przyszłości należy spodziewać się modularnej budowy nawet najtańszych urządzeń, dającej możliwość obsługi różnych technologii operatorskich w jednym urządzeniu.

Najtańsze urządzenia mają przeważnie jeden interfejs, więc o decyzji zakupowej przesądza technologia, w jakiej łączymy się z dostawcą dostępu do internetu. W urządzeniach bardziej zaawansowanych mamy dwa lub więcej interfejsów WAN, co daje zapasowe połączenie i w rezultacie duże szanse na zupełnie bezprzerwową komunikację. Jest ona realizowana dzięki stałej kontroli łączy WAN - najczęściej przez zapytania ICMP oraz DNS, czasami sprawdzanie szybkości portu WAN oraz analizowanie połączeń TCP/UDP. W razie wykrycia problemu na porcie WAN, całość zadań i ruchu przejmuje sprawne, zapasowe połączenie.

Gdy obsługuje nas dostawca internetowy przydzielający adresy dynamicznie za pomocą protokołu DHCP, przydatną funkcją będzie Dynamic DNS. Umożliwia ona dostęp do naszego routera przez nazwę, nawet przy zmieniającym się adresie IP. Aby to zrealizować, konieczne będzie stworzenie konta u dostawcy usługi Dynamic DNS. Następnie należy wprowadzić uzyskane parametry usługi, a router będzie dynamicznie aktualizował dane o przydzielonym adresie IP.

Interfejsy sieci LAN

Router dla małej firmy
Sieć LAN w routerach przeważnie jest oparta na popularnych interfejsach wykorzystywanych w komputerach osobistych pracujących w danej sieci. Niemal każdy router dedykowany sektorowi MSP ma zintegrowany przełącznik Ethernet o szybkości portów 100 Mb/s lub 1 Gb/s. Switch w wersji Gigabit Ethernet to wyposażenie dostępne wyłącznie w nowszym i droższym sprzęcie. Zastosowanie takiej technologii może radykalnie wpływać na wydajność sieci wewnętrznej. Szczególnie widoczne jest to przy transferach bardzo dużych plików między pamięciami NAS a serwerami czy komputerami należącymi do tej samej sieci. Praktycznie każdy nowy komputer jest wyposażony w interfejs Gigabit Ethernet. Typowo przełącznik wbudowany w router powinien umożliwić: przeprowadzenie konfiguracji ustawień portów (szybkość, tryb dupleksu), przejrzenie statystyk portów, zbudowanie sieci opartej na VLAN, a czasami nawet ustawienie funkcji kopiowania portu (port mirroring).

Drugim ważnym elementem sieci LAN jest sieć bezprzewodowa. W starszych routerach najczęściej działa ona w jednym zakresie częstotliwości. Przeważnie będzie to 2,4 GHz lub 5 GHz, co ogranicza wybór do rozwiązań standardu 802.11a lub 802.11b/g. W najnowszych urządzeniach spotkamy sieci WLAN korzystające ze specyfikacji 802.11n. Warto jednak zastanowić się nad zakupem routera obsługującego jednocześnie dwie częstotliwości, każdą z własnymi ustawieniami. Pozwoli to współpracować z możliwie maksymalną liczbę bezprzewodowych kart klienckich. Idealnym scenariuszem jest uruchomienie standardu 802.11n na częstotliwości 5 GHz i stopniowa migracja do tego rozwiązania z jednocześnie obsługiwanych sieci 802.11b/g na częstotliwości 2,4 GHz.


TOP 200