Router dla małej firmy

Zarządzanie jakością pakietów (QoS)

Router dla małej firmy
Funkcja zarządzania jakością pakietów QoS (Quality of Service) pozwala na zagwarantowanie określonych parametrów dla odpowiednio sklasyfikowanego ruchu. Szczególne znaczenie ma to w przypadku aplikacji czasu rzeczywistego. Coraz częściej korzystamy z wideokonferencji, a rozmowy VoIP przez internet to już standard. Router z funkcją QoS może rozróżniać pakiety należące do konkretnej aplikacji i nadawać im priorytet. Wykorzystanie tych mechanizmów pozwala minimalizować problemy z zapewnieniem jakości usług przy przeciążeniach łącza internetowego. Część routerów automatyzuje QoS, w większości natomiast ustawień dokonuje się manualnie. Przeważnie istnieje możliwość ustawienia priorytetów na: określonych portach LAN urządzenia, specyficznych listach dostępu, aplikacjach, a nawet MAC adresach. Możliwość ograniczenia szybkości wysyłania/odbierania dla określonego portu lub adresu IP, to także często spotykana funkcja małych routerów. Wkrótce, gdy domowe sieci staną się w pełni multimedialne, a połączenia między komputerami i sprzętem domowym będą codziennością, poprawnie wdrożony QoS pozwoli rozwiązać wiele problemów.

Administracja i zarządzanie

Routery dla małych sieci umożliwiają zarządzanie za pomocą interfejsu webowego. Większość funkcji jest łatwo konfigurowalna poprzez różnego rodzaju narzędzia do automatycznej konfiguracji, co powoduje, że wiedza instalatora jest ograniczona do minimum. Bardziej zaawansowane urządzenia są wyposażone w aplikacje zewnętrzne, które pozwalają nie tylko zarządzać urządzeniami, ale dodatkowo oferują mechanizmy analizy zebranych danych w dziennikach zdarzeń. Dużo urządzeń umożliwia administrowanie za pomocą oprogramowania telnet oraz ssh. Do zbierania rzeczywistych parametrów pracy urządzeń udostępniany jest przeważnie protokół SNMP oraz możliwość zdalnego połączenia do serwerów SYSLOG. Można spodziewać się, że w przyszłości coraz więcej urządzeń będzie umożliwiało analizę ruchu w czasie rzeczywistym.

Router dla małej firmy
Nowym zjawiskiem jest prezentacja parametrów pracy sieci na wyświetlaczu LCD zintegrowanym w obudowie routera. Niewiele jeszcze jest urządzeń mających taką funkcję, ale te już pracujące potrafią wyświetlić wykorzystywaną przepustowość, szybkość połączenia szerokopasmowego czy status przyłączonych urządzeń klienckich.

Instalacja routera MSP nie wymaga wielkiej wiedzy z zakresu sieci komputerowych. Podstawową konfigurację powinien potrafić z powodzeniem przeprowadzić każdy. Producenci dostarczają szczegółowych informacji oraz instrukcji postępowania. Dodatkowo, coraz częściej można spotkać aplikację na płycie CD sprowadzającą konfigurację routera do odpowiedzi na kilka pytań.


TOP 200