Przegląd testowanych monitorów Przegląd testowanych monitorów

Philips Brilliance 109A

Firma Philips jako jedna z pierwszych na świecie weszła na rynek z monitorem 19" Brilliance 109A, wyposażonym dodatkowo w dwa głośniki stereo. 19" lampa kineskopowa tego monitora ma obszar roboczy 18", zaś rozdzielczość ekranu (pokrytego warstwami optycznymi, podnoszącymi komfort pracy), określona rozmiarami plamki, wynosi 0,26 mm. Przy rozdzielczości 1200x1024 pikseli częstotliwość odświeżania wynosiła 85 Hz.

Monitor wykorzystuje technikę plug & play i standard DDC, spełnia zalecenia szwedzkich norm TCO i wymagania Energy Stars EPA (Environment Protection Association).

Ustawianie parametrów monitora odbywa się za pośrednictwem systemu menu OSD, obsługiwanego za pomocą przycisku uaktywniającego menu i okrągłego pokrętła, dzięki któremu możliwy jest wybór pozycji menu i dokonanie precyzyjnej regulacji.

W czasie oceny jakości wyświetlanych na ekranie monitora obrazów testowych dało się zauważyć jedynie niewielkie zakłócenia geometrii bocznych kół ekranu wzorcowego. Zarówno odpowiednia konwergencja kolorystyki, jak i brak reakcji obrysu ekranu na nagłe zmiany jasności dobrze świadczyły o jakości układów optyki wiązki elektronowej. Warta podkreślenia jest też doskonała ostrość szczegółów na całej powierzchni ekranu.

Zaletą monitora Brilliance 109A jest to, że przy cenie porównywalnej z urządzeniami tej klasy, wyposażono go w zestaw głośników, wewnętrzny mikrofon, gniazda do słuchawek i zewnętrznego mikrofonu. Dla tych, którzy zamierzają korzystać ze złącza USB, monitor 109A ma zarezerwowaną wnękę na odpowiedni interfejs. Philips oferuje też oprogramowanie Colorific firmy Kodak (dla Windows i Mac), pozwalające na "dostrojenie" kolorystyki ekranu do kolorów na wydrukach otrzymywanych z drukarki. Monitor sprzedawany jest z trzyletnią gwarancją.

Sony MultiScan 400PST

Monitor MultiScan 400PST firmy Sony korzysta - jako jedyny spośród testowanych - z technologii Trinitron. Kosztuje prawie tyle, ile najdroższe urządzenia klasy FST (4100 zł + VAT), ale zapewnia obraz o najlepszej jakości. MultiScan zajął pierwsze miejsce w rankingu testowanych monitorów.

Monitor 400PST skonstruowano specjalnie do zastosowań wymagających największej rozdzielczości 1600x1200 o częstotliwości odświeżania do 75 Hz. Obraz na ekranie monitora już na pierwszy rzut oka jest - w porównaniu z pozostałymi - bardziej płaski. Wynika to z innej geometrii konstrukcji Trinitrona. Powierzchnia tych monitorów jest wycinkiem walca, powierzchnia ekranu monitorów "klasycznych" zaś wycinkiem kuli. Do płaskości ekranu można dodać takie zalety, jak znaczna wyrazistość szczegółów na całej powierzchni obszaru roboczego o przekątnej 18", duży kontrast i jasność. Tym właściwościom sprzyja mały rozmiar plamki - 0,25 mm w centrum ekranu i 0,27 mm na jego krawędziach.

Jest to jedyny monitor w zestawieniu, dla którego wyznaczono dopuszczalną ilość emisji promieniowania rentgenowskiego, które jest wzbudzane z elementów monitora pod wpływem bombardującego je strumienia elektronów. Dla monitora 400PST maksymalna dawka promieniowania rentgenowskiego jest określona normami DHHS, DNHW i PTB. Opisywane urządzenie spełnia ponadto zalecenia na dopuszczalną emisję pól elektrycznych i magnetycznych wg norm szwedzkich TCO-92/TCO-95.

Wszystkie regulacje, niezbędne do skonfigurowania pracy monitora, są precyzyjnie realizowane przy użyciu wyświetlanego na ekranie systemu menu i submenu, obsługiwanych za pomocą pięciu klawiszy (menu, cztery strzałki) umieszczonych pod ekranem.

Obrazy testowe były bez zarzutu - poza prawie niewidocznymi dwiema poprzecznymi liniami, biegnącymi w poprzek ekranu, będącymi odwzorowaniem konstrukcji nośnej maski Trinitron.

Nabywcy tego urządzenia mogą być pewni, że każdy centymetr kwadratowy ekranu, bez względu czy umieszczony centralnie, czy na obrzeżu jest wart swojej ceny. W tym sensie jest to sprzęt wysoce profesjonalny.

Monitor MultiScan 400PST, korzystający z technologii Trinitron, nie jest znacznie droższy ani większy bądź cięższy od pozostałych, nie korzystających z tej technologii konstrukcji. Co więcej, monitor Sony cechuje się najmniejszą długością wśród testowanych. Jest to wynik znacznego postępu, jakiego dokonano w pracowniach projektowych Sony, w udoskonalaniu technologii Trinitron. Do niedawna monitory Trinitron były synonimem doskonałego obrazu, ale też sporej wagi i znacznych rozmiarów. Monitor 400PST jest oferowany jako pierwsza 19" konstrukcja Sony, która zajmuje na biurku tyle samo miejsca, co monitory 17". Do standardowej instrukcji obsługi monitora dołączono niewielką broszurę w jęz. polskim.

Jak testowaliśmy?

Każdy oceniany monitor był dołączany do komputera Action 501 z procesorem Pentium MMX 200 MHz, 32 MB RAM. Był wyposażony w dysk twardy Seagate o pojemności 1,7 GB i kartę graficzną Diamond S3 Virge PCI z 4 MB WRAM. Komputer działał w systemie Windows 95 PL, a dzięki technice plug & play i kanałom DDC odbywało się samodzielne konfigurowanie i uruchamianie monitora. Przez pół godziny wygrzewano monitor, po czym kontrolowano fabryczne ustawienia obrazu przy rozdzielczości 1200x1024, oceniając także organizację i działanie funkcji menu OSD (On-Screen Display).

Następnym etapem była ocena jakości pracy monitorów za pomocą obrazów kontrolnych wchodzących w skład programu Nokia Monitor Test V1.0a. Każdy z 9 obrazów testowych, zawartych w programie testującym, był poddany ocenie przy rozdzielczości 1200x1024. Suma punktów była podstawą do przyznania oceny końcowej za jakość testowanego obrazu wyświetlanego na ekranie monitora. Najwięcej punktów odejmowano przy ocenie geometrii obrazu, wyrazistości szczegółów na całym ekranie i za zniekształcenia powstające przy nagłej zmianie jasności dużych powierzchni ekranu.

Oceniano także łatwość konfiguracji każdego urządzenia, sposób regulowania wyświetlanego obrazu, opcjonalne wyposażenie monitorów, ich budowę, rodzaj dołączonej dokumentacji, czas gwarancji i cenę.

Zalety dużych monitorów

Korzystanie z ekranu o większych rozmiarach pozwala na takie zwiększenie rozdzielczości, by można było na nim wyświetlić więcej informacji. Z tego też powodu zwykle używa się standardu VGA dla monitorów 14", SVGA, rozdzielczości 1024x768 dla 16-17" i 1024x768, 1280x1024 i większej dla urządzeń 19-20". Przykładowo - korzystając z arkusza kalkulacyjnego Excel, przy rozdzielczości 800x600 na ekranie może być wyświetlonych 27 wierszy, 12 kolumn (324 komórki), przy rozdzielczości 1024x768 - 37 wierszy (555 komórek), 15 kolumn dla rozdzielczości 1280x1024 - 49 wierszy, 19 kolumn (931 komórek).

Monitory o dużych rozmiarach są szczególnie przydatne dla:

  • osób przygotowujących prezentacje komputerowe

  • użytkowników programów CAD/CAM

  • programistów, korzystających w pracy z wielu jednocześnie otwieranych na ekranie okien

  • pracowników z branży DTP (Desktop Publishing)

  • osób, które z racji wykonywanego zawodu korzystają z dużych arkuszy kalkulacyjnych (np. naukowcy, pracownicy działów rachunkowości)

  • <hr size=1 noshade>W porównaniu produktów "Wszystko w jednym" (CW nr 21/98), w opisie ilustracji drukarki HP OfficeJet PRO 1150C pomyłkowo pojawiła się nazwa drukarki Brother MC-3000. Obie firmy przepraszamy.


    TOP 200