Przegląd testowanych monitorów Przegląd testowanych monitorów

HP M900

M900 firmy Hewlett-Packard jest monitorem 19" (obszar użyteczny 18") o plamce 0,26 mm, rozdzielczości 1600x1200 i częstotliwości odświeżania 85 Hz.

Możliwe regulacje jakości obrazu dokonywane są cyfrowo, za pośrednictwem menu typu OSD (On-Screen Display), obsługiwanego przy użyciu 12 przycisków. Obsługa menu jest prosta i intuicyjna. Instalacja monitora, tak jak jest innych tego typu urządzeń zgodnych z plug & play i DDC-1/2 B, nie sprawia problemów. Poziom radiacji nie przewyższa ustaleń szwedzkiej normy TCO/95.

Ekran kineskopu pokryty jest warstwami: antyodblaskową, antyelektrostatyczną, antyodbiciową oraz nie przepuszczającymi szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

Monitor jest wyposażony w system oszczędzania energii zasilającej DMPS (Display Power Management Systems), który w trybie czuwania powoduje, że zużycie energii spada do zaledwie 5 W. Podczas normalnej pracy monitor pobiera maksymalnie 140 W.

Ocena jakości obrazu wyświetlanego przez monitor HP M900 wypadła poprawnie. Jedyne zastrzeżenia przy wyświetlaniu obrazów testowych dotyczyły nieznacznych odstępstw od prostoliniowości dla pionowych linii określających krawędzie ekranu oraz ich przesunięć o 0,5 mm dla testu polegającego na wprowadzeniu nagłych zmian jasności obrazu i obserwacji zaburzeń geometrii. Zarówno jednorodność ostrości szczegółów, jak i konwergencja kolorystyki na całym obszarze ekranu były bez zarzutu. Monitor ma trzyletnią gwarancję.

Intergraph 19sd95

Nowy 19" monitor firmy Intergraph ma o ponad 28% większą powierzchnię roboczą niż standardowe urządzenia 17". Jest on wyposażony w nowy, specjalnie skonstruowany układ działa elektronowego, dzięki czemu ostrość szczegółów wyświetlanego obrazu jest jednakowa na całej powierzchni ekranu. W porównaniu z innymi testowanymi monitorami, jest urządzeniem o niewielkich rozmiarach - jego wysokość to zaledwie 448 mm.

Podstawowe właściwości obejmują: zgodność z plug & play (wbudowane elementy technologii DDC1/2B - kanału komunikacyjnego, w którym monitor automatycznie informuje komputer o optymalnych ustawieniach częstotliwości dla danej rozdzielczości obrazu; kanał ten działa na bazie nie wykorzystywanego wcześniej bolca w 15-pinowym łączu VGA), cyfrowe sterowanie podstawowymi funkcjami do konfiguracji pracy monitora i adiustacji wyświetlanego obrazu (12 przycisków, z których każdy obsługuje własne podmenu), największe z oferowanych pasmo wizyjne do 200 MHz (co świadczy o profesjonalnych charakterze urządzenia). Podczas pracy monitor zużywa do 125 W.

Przy ocenie jakości obrazu można dostrzec dwa niewielkie zniekształcenia ekranu. Mimo prób regulacji, linie obrysu ekranu w pionie nie były proste, zaś ich zmiana położenia w zależności od wypełnienia ekranu czernią lub bielą wahała się z amplitudą od 0,1 (prawa) do 0,5 mm (lewa). Pozostałe wielkości wpływające na jakość wyświetlanego obrazu na ekranie monitora były bez zarzutu - w tym zarówno poprawny charakter konwergencji kolorystyki, jej stała jednorodność i ostrość szczegółów na całym ekranie, brak efektów mory.

Na monitor 19sd95 udzielana jest trzyletnia gwarancja. Cena monitora wynosi 1200 USD + VAT.

Nokia 446Xpro

Monitory firmy Nokia należą do najlepszych w tej klasie. Testom został poddany monitor 446Xpro, zapewniający niemal wzorcową jakość obrazu.

Nokia 446Xpro jest monitorem 19" (obszar użyteczny 18") o plamce 0,26 mm, rozdzielczości 1600x1280 i wysokiej częstotliwości odświeżania 85 Hz (!), dla rozdzielczości 1280x1024 - aż 99 Hz. Największa częstotliwość odchylania w poziomie wynosi aż 107 kHz (!), co pozwala na uzyskanie dobrego, nie migoczącego obrazu (flicker-free) przy wszystkich rozdzielczościach.

Ekran kineskopu jest pokryty warstwami antyodblaskową, antyelektrostatyczną i antyodbiciową, co zwiększa kontrast wyświetlanego obrazu i zapobiega męczeniu oczu. Warstwy te także nie przepuszczają szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

Wszelkie regulacje monitora dokonywane są cyfrowo, za pomocą menu typu OSD, obsługiwanego poprzez oryginalne urządzenie wskazujące przycisk-pokrętło. Obsługa menu jest prosta i intuicyjna. Dodatkowy przycisk AS (AutoShape) powoduje automatyczne ustawienie rozmiaru obrazu, jego pozycji i geometrii. Instalacja monitora jest równie łatwa, jak dla innych tego typu urządzeń zgodnych z plug & play.

Monitor jest wyposażony w system oszczędzania energii zasilającej DMPS, co w trybie czuwania powoduje, że pobór mocy spada zaledwie do 5 W. Podczas pracy monitor korzysta z 120 W. Poziom radiacji monitora nie przewyższa ustaleń TCO-92/95.

Ocena jakości obrazu wyświetlanego przez monitor 446Xpro wypadła prawie wzorowo. Jedyne uwagi odnośnie do wyświetlania obrazów testowych mogą dotyczyć nieznacznych deformacji geometrii 4 kół, umieszczonych w narożach obrazu testowego, co należy wiązać z naturą odwzorowania prostokątnej płaszczyzny ekranu na powierzchni kulistej czoła monitora. Jedynie monitory klasy Trinitron oferują lepszą geometrię obrazu. W monitorze 446Xpro zastosowano technologię dynamicznej ogniskowej (Dynamic Focus), zapewniającą doskonałą ostrość i czystość obrazu na całym ekranie. Ostrość szczegółów na całym obszarze roboczym była jednorodna i w pełni poprawna, nagłe zmiany jasności obrazu i zaburzenia geometrii szczegółów nie występowały.

Model Nokia 446Xpro ma dwa wejścia dla sygnału wideo (BNC i D-Sub), co umożliwia podłączenie do monitora dwóch komputerów. Jest to najlżejszy i jednocześnie jeden z droższych monitorów wśród prezentowanych urządzeń.

Triady i Trinitron

Każdy kolorowy monitor ma na wewnętrznej stronie ekranu naniesione tzw. triady (trzy plamki luminoforu - czerwona, zielona i niebieska). Każda z nich świeci pod wpływem uderzających w nią wiązek elektronów, emitowanych przez jedno z trzech dział elektronowych katody (każde dla innego koloru). Między katodą a ekranem monitora tuż przed luminoforem ustawiona jest tzw. maska, czyli przesłona, wyposażona w dużą liczbę otworów, tak rozłożonych, by elektrony, emitowane przez jedno z dział katody, "widziały" plamki triad tylko jednego koloru. Odstęp między tymi otworkami (tzw. dot pitch) określa ziarnistość kolorowego obrazu. Obecnie do konstrukcji tego typu monitorów coraz częściej używa się masek z inwaru (metal o praktycznie zerowym współczynniku rozszerzalności temperaturowej).

Bez względu na rodzaj współpracującego adaptera wideo, ziarnistość ekranu (określona przez rozstaw otworów maskownicy) ustala wielkość graniczną rozdzielczości. Przykładowo - dla karty VGA odstępy powinny być nie większe niż 0,31 mm, zaś dla SVGA - 0,28 mm. Jeżeli oferowany jest na rynku monitor z odstępem 0,50 mm, jednocześnie - wg producenta - zgodny z kartą VGA, to jakość otrzymanego obrazu będzie zła.

Inny rodzaj kineskopu opracowała firma Sony. Kineskopy Trinitron cechują się doskonałą czystością barwy i jakością obrazu m.in. dzięki stosowanej masce szczelinowej (eliminuje ona m.in. procesy naprężeniowe w masce w miarę nagrzewania się urządzenia). O ile monitory klasyczne mają ekran w kształcie prostokąta wyciętego z powierzchni kulistej (środek tej kuli to działa elektronowe katody, a promień odpowiada długości wiązki elektronowej od działa do luminoforu), to kineskopy Trinitron - ze względu na charakterystyczną geometrię - mają ekran w kształcie prostokąta wyciętego z powierzchni walca. Wynik takiej konstrukcji to minimalne - w porównaniu z kineskopami o geometrii kulistej - zniekształcenia obrazu w narożnikach ekranu, który dzięki temu też jest bardziej płaski.

Kineskopy Trinitron można łatwo odróżnić od innych monitorów. Precyzyjna maska składa się z wielu rozpiętych na ramie metalowej drutów. Aby zapewnić stabilność mechaniczną takiej konstrukcji, zwykle spina się ją dwoma drutami poprzecznymi (np. na wysokości 1/4 i 3/4 ekranu). Dla strumienia elektronów są one zwykłą przesłoną - na ekranie monitorów Trinitron, szczególnie przy pracy na białym tle, zawsze widoczne są dwie ciemne, poziome linie "cienia", rzucane na luminofor przez te dwa elementy konstrukcji.

Mimo tej niedogodności, kineskopy Trinitron mają wysoką ostrość i jasność obrazu przy niewielkim poborze mocy, są przy tym nieco cięższe i głębsze od innych kineskopów.


TOP 200