Przegląd testowanych monitorów Przegląd testowanych monitorów

AcerView 99c

Acer Peripherials po raz pierwszy zaprezentowała AcerView 99c we wrześniu 1997 r. Monitor ten ma kineskop FST (Flat Square Tube), wbudowaną regulację parametrów obrazu przy użyciu menu iScreen (intelligentScreen) OSD. Wyświetlane menu OSD można obsługiwać za pomocą 4 przycisków: P (wywołanie menu i wybór pozycji), strzałki lewa i prawa oraz przycisk S (zapisz).

Ekran kineskopu monitora jest pokryty warstwą antyodblaskową i antyelektrostatyczną. O jakości obrazu decyduje m.in. rozdzielczość kineskopu, określona przez rozmiar odstępu między plamkami luminoforu i otworkami w masce. Dla monitora Acer wynosi on 0,26 mm.

Podczas pracy monitora z rozdzielczością 1280x1024 częstotliwość odświeżania wynosiła 88 Hz. Maksymalne pasmo wizyjne wynosi 160 MHz, a pobór mocy monitora sięga 130 W. Poziom emisji szkodliwego promieniowania elektrycznego i magnetycznego jest zgodny z normą TCO 95.

Instalacja monitora AcerView jest w pełni automatyczna - dzięki technice plug & play i zgodności z DDC I i DDC2B. Monitor przystosowany jest do korzystania z popularnych standardów oszczędzania energii zasilającej, takich jak VESA DPMS czy EPA.

W czasie testów, wykonywanych przy użyciu oprogramowania testującego Nokia, obraz nie drgnął przy gwałtownym przełączaniu barwy ekranu z białej na czarną. Testując jednorodność odczytu szczegółów na całym obszarze czynnym, dało się zauważyć nieznaczny spadek ostrości na dole ekranu. Przy sprawdzaniu jakości geometrii obrazu widoczne było nieznaczne skrzywienie pionowych linii wzorcowej "kraty" na ekranie, trudne do wyregulowania przy użyciu menu OSD.

Do zaawansowanych zastosowań można wykorzystać opcjonalną możliwość zainstalowania portu USB (można go wyposażyć w gniazdo wejściowe USB i cztery wyjściowe USB), co pozwala np. na dołączanie do komputera 127 urządzeń peryferyjnych bez konieczności wyłączania napięć zasilających.

Monitor AcerView waży 27 kg i jest jednym z cięższych wśród testowanych urządzeń. Niewątpliwa zaletą tego monitora jest jego stosunkowo niska cena lecz sprzedawany jest z zaledwie roczną gwarancją.

Belinea 106090

Monitor Belinea 106090 jest dobrze przygotowany do sprzedaży na polskim rynku. Producent wyposażył go w instrukcję obsługi w 12 językach, w tym także w jęz. polskim.

Podstawowe właściwości monitora Belinea 106090 to: zgodność z techniką plug & play (wbudowane elementy technologii DDC), cyfrowe sterowanie podstawowymi funkcjami do konfiguracji pracy monitora i adiustacji wyświetlanego obrazu oraz maksymalny obszar użytkowy - pełne 18". Obsługa menu OSD jest możliwa przy użyciu 4 przycisków - wywołanie menu, strzałki: lewa i prawa oraz zatwierdzenie wybranej pozycji. Aby dotrzeć do konkretnej pozycji menu, trzeba niestety "przewijać" wszystkie pozycje. Monitor w czasie pracy maksymalnie pobiera 130 W, zaś po przejściu w stan czuwania zaledwie 8 W. Do monitora można dołączać dwa komputery - jeden za pośrednictwem standardowego łącza D-Sub, drugi wykorzystując złącza BNC. O tym, który z dołączonych komputerów steruje pracą monitora, decyduje jedna z pozycji menu (źródło sygnału wideo). W innych testowanych urządzeniach tę funkcję spełnia mechaniczny przełącznik.

Obraz ma doskonałą ostrość na całej powierzchni. Jedynym, niewielkim mankamentem było zauważalne zakłócenie geometrii czterech narożnych kół na obrazie kontrolnym tworzonym w jednym z testów, przy rozdzielczości 1240x1024, z częstotliwością odświeżania 85 Hz.

Na monitor Belinea 106090 udzielana jest dwuletnia gwarancja i jest to najtańszy monitor wśród testowanych urządzeń.

Wymagania MPR II (określone dla odległości 50 cm)

Pole elektryczne Pole magnetyczne

400 Hz do 2 kHz < 2,5 V/m < 25 nT

2 kHz do 5 kHz < 25 V/m < 250 nT

0 Hz (statyczne) < + 500 V nie mierzone

Wymagania TCO - 92 (określone dla odległości 30 cm)

Pole elektryczne Pole magnetyczne Pobór mocy

400 Hz do 2 kHz < 1 V/m < 25 nT < 30 W (Stand-by)

2 kHz do 5 kHz < 10 V/m < 250 nT < 8 W (Power off)

0 Hz (statyczne) < + 500 V nie mierzone

Wymagania TCO-95

Takie same, jak dla TCO-92, ale poszerzone o zalecenia ekologiczne (recycling) i ergonomiczne.

Wykaz monitorów zgodnych z TCO - zob. http://www.tco-info.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200