Potrzebujemy dobrze zintegrowanych baz danych

Jak szybko możemy spodziewać się uruchomienia tych dwóch systemów?

Prace nad ich zakupem prowadzimy od ponad dwóch lat. Są już one znacznie zaawansowane. Mamy nadzieję sfinalizować je w roku bieżącym. Systemy dowodzenia akcjami w pierwszej kolejności zainstalujemy w Warszawie i Szczecinie.

Wspomniał Pan o zakupach. W jakim trybie są one dokonywane? Czy macie stałych dostawców?

Od zeszłego roku większość zakupów dokonujemy centralnie, a zakupy realizowane w jednostkach są przez nas opiniowane. W realizacji zakupów stosujemy zasadę organizacji konkursu ofert. W postępowaniach tych wygrywały najlepszymi warunkami cenowymi, gwarancyjnymi i eksploatacyjnymi różne firmy. Nasz sprzęt pochodzi ze znanych światowych firm takich jak: Compaq, Wyse, Dell, ALR i Olivetti. Nie ogranicza to jednak możliwości sprzedaży dla dostawców innych producentów.

Czy przy tej okazji zechciałby Pan skomentować tzw. umowy generalne Biura Informatyki Urzędu Rady Ministrów?

Umowy generalne przydają się jako pewne wskazówki, jakie firmy w Polsce należy traktować szczególnie poważnie. O wyniku konkursu ofert nie decyduje to czy ktoś zawarł, czy nie umowę generalną z BIURM. Natomiast staramy się oczywiście, w zaproszeniach do tych postępowań, uwzględniać firmy wymienione w umowach generalnych.

Jak już pisaliśmy w CW, niedawno Biuro Informatyki KGP zakupiło w firmie Koma dwuprocesorowy serwer Compaq System Pro XL wyposażony w Pentium.

Jest to nasz pierwszy zakup jednostki z nowym procesorem. Rzeczywiście wyniki pracy tej maszyny testowanej na naszej centralnej bazie danych są znakomite. Myślę, że w ramach informatyzacji policji w tym roku dokonywać będziemy dalszych zakupów wieloprocesorowych komputerów z Pentium, przeznaczonych dla każdej komendy wojewódzkiej.

Zrobimy to oczywiście poprzez obiektywne szukanie najlepszych dostawców.

Chcielibyśmy również powoli wyposażyć w komputery klasy 486 każdą z ponad 300 komend rejonowych policji. Będą one komunikować się z naszymi bazami wojewódzkimi i centralną za pomocą sieci pracującej z protokółem TCP/IP lub PPP. Wraz z rozwojem teletransmisji będziemy przechodzić na rozwiązania szybsze, bardziej nowoczesne.


TOP 200