Okablowanie - jak przeżyć w gąszczu norm i standardów

Zastosowanie komponentów pochodzących od jednego producenta i wdrażanych przez instalatorów mających odpowiednie certyfikaty często przedłuża czas gwarancji na poprawne działanie systemu. W takich wypadkach niektóre firmy wydłużają ją ze standardowych 1-5 lat nawet do 25.

Przeprowadzenie procedur certyfikacyjnych i szkolenie instalatorów oznacza jednak dodatkowe koszty, które w ostatecznym rozrachunku ponosi użytkownik. Dlatego też on musi zdecydować, czy chce zaakceptować wyższy koszt inwestycji, jednocześnie zmniejszając ryzyko awarii, a potencjalnie również kosztów serwisu i utrzymania infrastruktury, czy woli zaoszczędzić na początkowych wydatkach.

Dominik Mikołajczak,

Kierownik ds. Okablowania Strukturalnego Multimedia Connect - MMC W C&C Partners Telecom

Normy okablowania strukturalnego

Obowiązujące obecnie normy definiujące parametry okablowania strukturalnego to polska norma PN-EN 50173-1, jej najnowsza wersja pochodzi z roku 2011 i jest dokładnym odpowiednikiem normy europejskiej EN 50173-1. Również w 2011 roku opublikowana została kolejna wersja międzynarodowej normy ISO/IEC 11801, która definiuje analogiczne zagadnienia. Najbardziej istotne, nowe elementy, które pojawiły się w tych dokumentach, dotyczą skrętkowego okablowania miedzianego. Wymienione publikacje kompleksowo definiują kategorie okablowania od kat. 5 do kat 7A (klasy od D do FA), podczas gdy wcześniej ich definicje znajdowały się w kilku dokumentach, czyli w głównym wydaniu normy oraz w specyfikacjach uzupełniających. Znacząco ułatwia to dostęp do szczegółowego pełnego zakresu informacji.

Niezależne laboratoria badawcze

Niezależnymi, opiniotwórczymi instytucjami, potwierdzającymi jakość i zgodność systemu okablowania danego producenta z aktualnymi standardami, są niezależna laboratoria badawcze, takie jak Delta, GHMT, czy w Polsce Instytut Łączności. Testują one produkty w zakresie pojedynczych komponentów oraz kompletnych torów transmisyjnych. Na tej podstawie wydają certyfikaty, które są najlepszym, obiektywnym potwierdzeniem jakości i niezawodności systemu, również w czasie wieloletniej eksploatacji. Warto zwrócić na to uwagę wybierając system okablowania, gdyż na rynku można spotkać wiele systemów, bez certyfikatów, których zakup i wdrożenie może spowodować ograniczenie funkcjonalności systemu zwłaszcza w perspektywie ich wieloletniej eksploatacji.

Test re-embedded

Najnowszą metodą testowania modułu (gniazda) RJ45, jest metoda re-embedded, opisana w normie IEC60512-27-100, która zastępuje i jest znaczącym rozszerzeniem wcześniejszego testu typu de-embedded. Test ten pozwala na sprawdzenie międzyoperacyjności modułów RJ45, czyli jak moduł RJ45 jednego producenta, współpracuje z wtykami kabli krosowych innych dostawców i czy takie połączenia spełniają wymogi norm okablowania. Test obejmuje sprawdzenie parametrów złącza przy współpracy z 14 różnymi wtykami testowymi w paśmie do 500MHz, czyli dla kategorii 6A. Dla porównania metoda de-embedded obejmowała 12 wtyków w paśmie do 250MHz, czyli dla kategorii 6. Bazując na pozyskanej wiedzy z laboratoriów, z którymi na co dzień współpracujemy, okazuje się że re-embedded, jest najlepszą metodą sprawdzenia międzyoperacyjności złączy RJ45, i w tych laboratoriach stał się obowiązującym standardem.


TOP 200