Nowojorskie krokodyle, czyli na tropie cyberwirusów

PalmOS/Phage-963

Odkryty przez Sophos Antivirus już we wrześniu 2000 r., uznawany za pierwszego znanego wirusa do Palm OS, atakuje pliki wykonywalne. Zainfekowany plik po uruchomieniu kodu przez użytkownika znajduje pliki wykonywalne i nadpisuje swoim kodem ich początek. Wyświetlany jest pusty ekran i program kończy działanie, a w rezultacie staje się bezużyteczny. Jedynym sposobem ochrony jest wykonywanie kopii zapasowych samych aplikacji - domyślnie urządzenia Palm wykonują tylko kopie danych. Wirus może się rozmnażać poprzez wymianę zarażonych plików z innymi urządzeniami Palm.

Nowojorskie krokodyle, czyli na tropie cyberwirusów

Ikona aplikacji uważanej za oryginalnego nosiciela wirusa PalmOS/Phage-963 (źródło: F-Secure)

Nokia Mobile Phone Freeze Exploit

Pojawił się w drugiej połowie roku 2000, rozpoczynając debatę na temat wirusów telefonów komórkowych. Jego działanie bardzo naturalnie wykorzystywało możliwości telefonu do rozprzestrzeniania się, jednak nie jest on typowym wirusem - nie potrafi się samoczynnie powielać. Odpowiednio sformatowana wiadomość SMS powodowała, że procesor aparatu (tylko Nokii) zapętlał się, co powodowało wyłączenie telefonu.

Według F-Secure Corporation, nie ma obecnie żadnych znanych wirusów mogących powielać się przy użyciu SMS. Znane są natomiast techniki formatowania wiadomości powodujące nieprzewidziane przez producenta zachowania urządzenia.

PalmOS/LibertyCrack

Pojawił się - podobnie jak Nokia Mobile Phone Freeze Exploit - w drugiej połowie roku 2000. Jest uznawany za pierwszego znanego konia trojańskiego atakującego urządzenia mobilne. Zarażenie polega na uruchomieniu tzw. cracka, czyli aplikacji umożliwiającej uruchomienie Liberty Gameboy Emulator 1.1 bez uiszczania opłat licencyjnych. W rzeczywistości uruchomiony program usuwa wszystkie aplikacje z urządzenia.

Nowojorskie krokodyle, czyli na tropie cyberwirusów

Ikona trojana Crack 1.1 do Liberty Gameboy Emulator (źródło: F-Secure)

Palm/MTX_II.A

Palm/MTX_II.A nie jest wirusem, a dodatkowym efektem działania wirusa komputerowego MTX_II.A Windows. Nie jest niebezpieczny, ale instaluje się bez zezwolenia użytkownika z komputera zarażonego wirusem MTX_II.A. Po uruchomieniu wyświetla okno informacyjne, a następnie uruchamiana jest wersja popularnej gry "Life".

Nowojorskie krokodyle, czyli na tropie cyberwirusów

Okno informacyjne wirusa Palm/MTX_II.A oraz uruchamiana przez niego gra "Life" (źródło: F-Secure)


TOP 200