Nowa piramida pamięci masowej

Podsumowanie

Rosnące zapotrzebowanie na wydajność operacji IO w centrach danych sprawia, że technologia SSD, mimo że przecież nie jest nowa, właśnie teraz coraz częściej pojawia się w produktach oferowanych na rynku serwerów i pamięci masowych. Tym, co powstrzymuje przed jej zakupem, jest oczywiście cena. Choć ciągle spada, nadal pozostaje jednak na wysokim poziomie. SAP, Oracle, ERP, bazy danych, serwery e-mail, strony internetowe z ogromną liczbą transakcji, platformy wirtualizacji - to najwięksi beneficjenci technologii SSD.

Rynek SSD gwałtownie się rozwija, pojawia się coraz więcej nowych firm budujących swoje portfolio produktów wokół tej technologii. Dalszy rozwój wymusi niewątpliwie konieczność powstania nowych generacji macierzy. Obecnie większość producentów często oferuje SSD jako rozszerzenie do swoich produktów, które na rynku są znane od kilku lat.

Technologię SSD można w centrum danych zaimplementować na kilka sposobów. Może to być dysk lub karta ze złączem PCI-e w serwerze, a także macierz złożona tylko z dysków SSD. Innym wariantem jest zakup macierzy, która umożliwia instalację zarówno dysków SSD, jak i FC, SAS czy SATA. Takie podejście można podzielić na rozwiązania, gdzie technologia SSD jest wdrożona statycznie, czyli wolumeny przypisane są na stałe do danego rodzaju dysków. Alternatywą jest implementacja dynamiczna, gdzie specjalne adaptacyjne algorytmy ciągle monitorują i przenoszą dane między poszczególnymi warstwami dysków. Można także spotkać technologię SSD wdrożoną w postaci pamięci podręcznej drugiego poziomu kontrolera macierzy. Największe korzyści z zastosowania technologii SSD przynosi implementacja dynamiczna, gdzie dane, które rzeczywiście wymagają największej wydajności, są automatycznie zamieszczane na warstwie dysków SSD, co maksymalizuje zyski z poczynionych w tę technologię inwestycji.

Systemy pamięci masowej optymalnie wykorzystujące technologię SSD oraz tradycyjne wolnoobrotowe i pojemne dyski twarde - mogą często dostarczyć wyższą wydajność przy niższym całkowitym koszcie utrzymania (TCO), aniżeli systemy oparte

tylko na wielu szybkoobrotowych dyskach twardych. Pojedyncza półka dysków SSD może zastąpić szafę rack dysków FC przy niższym koszcie - lepszą wydajnością, mniejszym poborem energii oraz przestrzeni.

Słowniczek pojęć:

Single Level Cell (SLC) - SLC NAND flash przechowują jeden bit w komórce.

Z powodu wysokiego poziomu wytrzymałości (średnio 100 tys. zapisów na komórkę)

oraz kosztu; są przede wszystkim używane w rozwiązaniach klasy enterprise.

Multi Level Cell (MLC) - MLC NAND flash używa 2 bitów na komórkę. Ma ok. 1/10 wytrzymałości SLC NAND flash, kosztuje dużo mniej; MLC jest najczęściej wykorzystywana na rynku konsumenckim.

Flash memory - flash jest pamięcią nieulotną ponownego zapisu. W przeciwieństwie do DRAM, wymaga czyszczenia bloków danych przed zapisem, co w rezultacie obniża wydajność zapisów w porównaniu z odczytami. W zależności od technologii flash, umożliwia tylko skończoną liczbę zapisów. Pamięć Flash memory jest dostępna w dwóch rodzajach: NOR i NAND. Powszechnie wykorzystuje się NAND, ponieważ jest trwalsza, tańsza, ma gęstsze upakowanie komórek, a czyszczenie oraz zapis są szybsze w porównaniu z pamięcią typu NOR flash.

Solid-State Drive (SSD) - wykorzystują układy pamięci (najczęściej nieulotnej flash), zamiast obracających się talerzy do składowania danych. Korzyści to niskie opóźnienie, mały pobór energii i większa żywotność w porównaniu z tradycyjnymi dyskami, ze względu na brak części mechanicznych.


TOP 200