Nowa piramida pamięci masowej

Ciekawym produktem jest Racerunner firmy WhipTail, który oprócz protokołów dostępu blokowego (iSCSI, FCP), wspiera również NFS oraz CIFS, a więc protokoły dostępu plikowego. W sprzedaży są dostępne modele o pojemnościach od 1,5 do 6 TB oraz o wydajności IOPS sięgającej 130 000. Każdy model wspiera poziomy RAID 0, 5, 6, 10 oraz deduplikację danych typu “in-line".

W środowiskach plikowych NAS złożonych z wielu serwerów warto rozważyć zastosowanie hybrydowego appliance dyskowego - FXT 2500 firmy Avere Systems. Urządzenie to instaluje się między siecią a serwerami typu NAS (Network Attached Storage). Zaimplementowane algorytmy w systemie operacyjnym urządzenia AvereOS, monitorują częstość dostępu do danych oraz ich rodzaj. I tak przykładowo mały plik, który jest często odczytywany i zapisywany przez klientów, Avere przechowuje w pamięci DRAM. Natomiast duży plik, do którego dostęp odbywa się w trybie sekwencyjnym, przechowywany jest na dyskach SAS tego urządzenia. Pliki rzadziej używane są składowane na backendowych serwerach plików. Model FXT 2500 ma 64 GB pamięci DRAM, 1 GB pamięci NVRAM oraz osiem dysków 450 GB SAS. W klastrze Avere może pracować do 25 urządzeń, każde wyposażone w interfejsy 10Gb lub 1Gb Ethernet.

Z kolei urządzenie XcelaSAN firmy Dataram może uzupełnić istniejące środowiska Fibre Channel SAN, stając się akceleratorem wydajności. Instalacja urządzenia jest bezinwazyjna dla konfiguracji środowiska hosta, pamięci masowej czy aplikacji, po prostu wpina się je w ścieżkę danych. Na swoich dyskach wewnętrznych XcelaSan przechowuje najbardziej aktywne bloki danych oraz jednostki logiczne LUN. Maksymalna wydajność to 450 000 IOPS, rozmiar pamięci cache 128 GB, 8 interfejsów FC, przepustowość 3 GB/s. Dostępne są trzy rodzaje cacheowania: write-through, pass- through oraz write-back.

Nowa piramida pamięci masowej

Każdy z czołowych producentów oferuje w swoich serwerowych seriach dyski SSD. Na przykład HP proponuje serwery HP ProLiant G6 i G5 z napędami SSD Samsunga o pojemności 60 i 120 GB.

Alternatywą dla dysków SSD lub dedykowanej macierzy jest zastosowanie karty pamięci SSD zainstalowanej bezpośrednio w serwerze. Firma Fusion-IO udostępnia trzy serie modeli tego typu kart: ioDrive, ioDrive Duo oraz ioXtreme Pro. Moduły pamięci flash karty ioDrive Duo są wykonane w technologii MLC i oferują pojemność na poziomie 640 GB oraz wydajność ok. 122 600 IOPS. Karty zapewniają kompatybilność z systemami operacyjnymi Windows i Linuks. Z kolei modele z serii ioXtreme Pro zawierają technologię X-Link, zapewniającą dużą skalowalność, a przez to nadają się doskonale do takich zastosowań, jak wysokiej jakości rendering, wideo najwyższej rozdzielczości czy obliczenia naukowe.

Jeśli chodzi o serwery, każdy z czołowych producentów (IBM, HP, SUN) oferuje w swoich serwerowych seriach dyski SSD. Na przykład HP proponuje serwery HP ProLiant G6 i G5 z napędami SSD o pojemności 60 i 120 GB. Są to napędy SATA produkowane przez firmę Samsung, które mogą odczytywać dane, wykonując 25 tys. operacji I/O na sekundę, oraz zapisywać dane, realizując 6 tys. operacji I/O na sekundę.

Nowa piramida pamięci masowej

TOP 200