Nowa piramida pamięci masowej

Co mamy na rynku?

Większość producentów systemów pamięci masowych oraz serwerów poszerzyła już swoją ofertę, dodając w swoich produktach możliwość instalacji oprócz standardowych dysków twardych (SAS, SATA czy Fibre Channel) - także napędów typu SSD. Osiągnięcie maksymalnej korzyści z wykorzystania technologii SSD w pamięciach masowych wymaga jednak zaawansowanego oprogramowania wchodzącego w skład systemu operacyjnego macierzy, które będzie potrafiło zarządzać danymi poprzez ich odpowiednie przenoszenie między warstwami składowania.

Nowa piramida pamięci masowej

Alternatywą dla dysków SSD lub dedykowanej macierzy jest zastosowanie karty pamięci SSD zainstalowanej bezpośrednio w serwerze. Na zdjęciu Fusion-IO ioDriveDuo ze złączem PCI-e.

Pionierem tego typu rozwiązań jest firma Compellent, która oferuje technologię Dynamic Block Architecture. Mechanizm ten śledzi charakterystykę i częstość użycia każdego bloku danych. Informacje zawarte w metadanych są analizowane poprzez funkcjonalność Data Progression, która automatycznie przenosi dane w obu kierunkach - między SSD a dyskami tradycyjnymi, bazując na tym, jak często odwoływano się z dostępem do danego bloku.

Z kolei firma EMC w seriach Symmetrix V-Max, Clariion CX4 oraz Celerra NS - wprowadziła technologię FAST (Fully Automated Storage Tiering). Pozwala ona na automatyczne przenoszenie wolumenów danych "w locie" między wieloma warstwami składowania. Decyzja o dokonaniu przeniesienia następuje na podstawie wyników analizy pracy całego systemu oraz wymagań biznesowych. EMC zamierza w przyszłości udoskonalić technologię FAST, tak, aby mogła ona również identyfikować i obsługiwać nie tylko wolumeny, ale i mniejsze porcje danych.

Nowa piramida pamięci masowej

Największa macierz oparta tylko na dyskach SSD – RamSan 6200. Pojemność tego urządzenia wynosi 100 TB, wydajność sięga ponad 5 mln operacji I/O na sekundę!

W odróżnieniu od większości graczy na rynku pamięci masowych, firma NetApp oferuje odmienne podejście. W jej macierzach serii FAS oraz V-Series obecnie nie ma możliwości instalowania dysków SSD. Można w nich natomiast zainstalować dodatkowy cache drugiego poziomu, przeznaczony do operacji odczytu, oparty na technologii SSD w postaci karty PAM (Performance Acceleration Module). Ma ona złącze typu PCI-e, a oferowane pojemności to: 16, 256 i 512 GB.

Na rynku pamięci masowych występują również macierze złożone z samych dysków SSD. Od wielu lat liderem tego typu rozwiązań pozostaje firma Texas Memory Systems. W swoim portfolio oferuje zarówno karty SSD do serwerów, jak i tego typu macierze. Wśród nich znajduje się prawdziwy tytan wydajności - RamSan 6200. Pojemność tego urządzenia wynosi 100 TB, natomiast wydajność sięga ponad 5 mln operacji I/O na sekundę. Obecnie RamSan ma 40 portów Fibre Channel, ale możliwość rozbudowy podnosi tę wartość czterokrotnie, do 160 interfejsów FC. W przyszłości planowane jest dodanie obsługi technologii InifiniBand.

Z kolei firma Solid Data Systems oferuje macierz dysków SSD opartych na modułach pamięci typu DRAM. Flagowy produkt w jej portfolio to system StorageSpire o pojemności 1 TB, z możliwością podłączenia przez 40 portów Fibre Channel oraz utworzenia do 512 jednostek LUN, jak również zapewniający mirroring na odległość.


TOP 200