Nadając sens OLE

Za jego pomocą użytkownicy mogą pisać makra automatyzujące funkcje w ramach aplikacji wchodzących w zestaw MS-Office, w którego skład wchodzą Word, Excel, pakiet grafiki prezentacyjnej PowerPoint, system do zarządzania Project oraz baza danych Access. Wszystkie najnowsze wersje tych aplikacji wykorzystują całość lub większość funkcji OLE 2.0. Te dodatkowe funkcje są najwyraźniej przebojem wśród użytkowników Microsoft Office o czym świadczy uzyskanie w rankingu zadowolenia użytkowników najwyższej oceny, za prostotę użycia i funkcje łączenia, pośród zestawów aplikacji biurowych Microsofta, Borlanda i Lotus Development Corp.

Pełnej implementacji Visual Basic Application Edition, planowanej dla wszystkich aplikacji, dokonano jak dotąd tylko w Excelu i PowerPoint, Access jest w fazie końcowej.

Za dobry przykład wykorzystania OLE może posłużyć Micro Modeling z Nowego Jorku, firma legitymująca się tytułem Microsoft Solution Provider. Świadczy ona usługi consultingowe dla 50 firm z listy 1000 czasopisma Fortune, które używają produktów Microsoft, a wśród nich zestawu aplikacji Office oraz Visual Basic Application Edition.

"Opracowaliśmy system budżetowy dla jednego z naszych klientów, w którym na ekranach wykonanych za pomocą Visual Basic gromadzi się dane budżetowe z bazy danych SQL Server i umieszcza je w Excelu" mówi Andrew Mehring, dyrektor i współzałożyciel Mic-ro Modeling.

"Możemy uruchomić Excela, utworzyć arkusz z budżetem, wypełnić go danymi z SQL Server. Mamy także połączenie z Wordem, co umożliwia włączenie zbiorczych danych do dokumentu Worda", stwierdza Mehring. Wskazuje on na automatyzację aplikacji za pomocą OLE 2.0 jako na główną korzyść dla jego klientów, ponieważ "możliwość integracji aplikacji jest znacznie większa" niż w przeszłości.

W dziedzinie obiektowych standardów, Microsoft udawadnia słuszność tzw. "złotej zasady" - ten kto ma złoto, ustanawia zasady".

Jak stwierdzają przedstawiciele Microsoft, obecnie 230 programów wykorzystuje OLE, chociaż prawie wszystkie tylko wersję 1.0.

Microsoft propaguje możliwości jakie daje OLE wskazując, że będą one w przyszłości kopalnią złota dla wytwórców oprogramowania.

Microsoft pragnie być jedynym i największym dostawcą "kontenerowych" aplikacji - oprócz dostarczania systemów operacyjnych, które śledzą, gromadzą i odczytują obiekty.

Wydaje się, że zapewnienie dużej popularności OLE jest kluczem planów Microsofta ciągłego powiększania hegemonii w przemyśle oprogramowania komputerowego.

Ukłon w stronę rzeczywistości

Nawet bezpośredni rywale Microsofta, włączając w to Lotusa i WordPerfect Corporation, intensywnie pracują nad implementacją OLE w ich oprogramowaniu, chociaż pragną oni również zdobyć dla siebie jakiś fragment rynku aplikacji kontenerowych.

Seattle Shareware Corp., mając nadzieję być jednym z pierwszych w wyścigu w dziedzinie obiektowych aplikacji uzupełniających (add-in application), rozpoczęło niedawno sprzedaż Visio Express for Microsoft Office, pierwszej obiektowej aplikacji uzupełniającej, która wykorzystuje OLE 2.0. Oprogramowanie to stanowi rodzaj pakietu graficznego do rysowania biznesowych funkcji przedsiębiorstwa zaprojektowanego specjalnie po to, by być umieszczone wewnątrz aplikacji Microsoft Office.

Aby ułatwić implementację OLE w oprogra-mowaniu innych producentów, Microsoft rozszerzył także specjalne programowalne obiekty, nazywane Vi-sual Basic Custom Control lub VBX.

Te nowe hybrydy, które mogą być wywoływane także z poziomu innych języków poza Visual Basic, są nazywane OLE Custom Controls lub OCX.

VBX,które wprowadzono wraz z Visual Basic ok. 3 lat temu, wkroczyło na dobrze zapowiadający się rynek oprogramowania. Niezależni dostawcy oprogramowania oferują obecnie ponad 500 VBX począwszy od skomplikowanych procedur komunikacyjnych i graficznych do miniaturowych arkuszy kalkulacyjnych, które mogą być wykorzystane do opracowywania innych produktów za pomocą Visual Basic.


TOP 200