Modelowanie rozwoju

W jakich obszarach działania władze miasta mogą wykorzystywać systemy informacji przestrzennej jako narzędzia wspomagające zarządzanie i planowanie? Praktycznie we wszystkich obszarach, którymi zajmuje się urząd miasta, m.in. geodezja, architektura, ochrona środowiska, zarządzanie kryzysowe, gospodarka komunalna, straż miejska, drogownictwo itp. "Na przykład model przestrzenny Warszawy jest wykorzystywany jako podstawa do prac urbanistycznych wykonywanych przez Biuro Architektury i Planowania przestrzennego, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz do różnego rodzaju analiz, np. analiz hałasu (mapa Akustyczna Warszawy). Fragmenty modelu wykorzystywane są do celów naukowych i dydaktycznych (m.in. przez jednostki naukowo-badawcze, studentów). Część informacji jest też udostępniana mieszkańcom, inwestorom i turystom przez serwisy internetowe na stronie miasta" - wymienia Katarzyna Głodek, zastępca dyrektora Biura Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy.

Z kolei Urząd Miasta Krakowa wykorzystuje zawartość baz danych Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej do modernizacji Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta oraz opracowania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego poszczególnych obszarów miasta. Na podstawie danych z MSIP i ich analiz przygotowywane są programy rewitalizacji poprzemysłowych obszarów miejskich. Służą temu również analizy i prognozy demograficzne zawarte w MSIP. "Dostępne w MSIP analizy demograficzne i wyniki badań nasilenia ruchu w rejonach komunikacyjnych służą do opracowania strategii rozwoju systemu komunikacyjnego i transportowego miasta. Na bieżąco prowadzona jest też warstwa konturów zasięgów planowanych inwestycji strategicznych miasta i prezentowana na tle analizy własności, celem bieżącego monitorowania stanu przygotowania inwestycji pod względem pozyskania terenów" - wyjaśnia Piotr Malcharek z Urzędu Miasta Krakowa. Kolejną bazę, która jest w trakcie wdrażania w krakowskim magistracie, stanowi rejestr cen i wartości nieruchomości.

Brakuje wytycznych

Jak więc widać, w Polsce dostrzega się rosnące zainteresowanie technologią GIS, zwłaszcza wśród urzędów na szczeblu samorządowym. "Na tym poziomie narzędzia GIS wykorzystywane są głównie w celach planistycznych, kształtowania procesu inwestycyjnego lub ochrony środowiska, a nawet jako podstawa funkcjonowania e-urzędu" - ocenia Szymon Ciupa z firmy 24GIS. Jego zdaniem, zainteresowanie funkcjonalnościami jednak rośnie wraz ze znajomością filozofii GIS i samych rozwiązań technicznych.

Ocenia się, że większość użytkowników usatysfakcjonowanych jest przede wszystkim szybkim dostępem do aktualnych i wiarygodnych danych, niezbędnych do wykonania zadania. Im wystarczy dostęp poprzez przeglądanie interaktywnych map z podstawowymi narzędziami do nawigacji, wyszukiwania, zadawania zapytań itp. Są też jednak zaawansowani użytkownicy, którzy wykorzystują specjalistyczne funkcje GIS, takie jak: tworzenie i edycja danych, analizowanie danych (analizy wektorowe, rastrowe, modelowanie) oraz wizualizowanie danych (tworzenie kompozycji kartograficznych, wizualizacji 3D).


TOP 200