Modelowanie rozwoju

Polskie miasta coraz szybciej się rozwijają. Z pomocą osobom zarządzającym i odpowiadającym za rozwój miast przychodzi coraz częściej system informacji przestrzennej.

Planowanie rozwoju miast, to trudne zadanie, w którym trzeba uwzględnić wiele czynników, m.in. interes obywateli, obowiązujące prawo czy warunki ekonomiczne i środowiskowe. Trzeba mieć też na uwadze, że podjęte decyzje wpływają na jakość życia i bezpieczeństwo wszystkich obywateli, a ponadto powodują długofalowe i często trudne do cofnięcia skutki.

Zdaniem ekspertów, władze samorządowe nie mogą optymalnie zaplanować zrównoważonego rozwoju miasta bez szerokiego dostępu do różnorodnych danych, bez analiz i możliwości ich wizualizacji. Z tego powodu władze miast coraz częściej decydują się na wdrażanie systemów informacji przestrzennej (GIS). "Zarządzanie miastem o powierzchni ok. 33 000 ha, w którym mieszka na stałe ponad 700 000 ludzi, a dalsze 300 000 ma z nim stały kontakt, w którym jest ok. 150 000 działek i ok. 150 000 budynków, setki kilometrów dróg i infrastruktury, jest wyzwaniem, któremu można sprostać tylko dysponując pełną i aktualną wiedzą na temat wszystkich aspektów życia, podaną w zagregowany sposób" - tłumaczy Piotr Malcharek, Dyrektor Wydziału Informatyki w Urzędzie Miasta Krakowa. Dlatego władze Krakowa podjęły decyzję o budowie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej.

Przedstawiciele Urzędu Miasta Kielce, w którym w 2006 r. zdecydowano się na ten sam krok, podkreślają, że oprócz możliwości zbierania i przechowywania danych, GIS bardzo wydatnie wspomaga proces analityczny. "Dla prawidłowego zarządzania i planowania zmian na obszarach, za które odpowiedzialny jest miejski samorząd, potrzebna jest możliwość analizowania problemów w ich wzajemnych powiązaniach. Konieczne jest do tego nie tylko posiadanie o nich właściwej informacji - aktualnej, obiektywnej i pełnej - ale także wsparcie techniczne w integrowaniu tych informacji i przeprowadzaniu na ich podstawie analiz" - wyjaśnia Jadwiga Skrobacka, koordynator GIS w Urzędzie Miasta Kielce.

Zaplanować i zrealizować

W jaki sposób systemy informacji przestrzennej wspomagają zarządzanie i planowanie rozwoju miast? Szymon Ciupa z firmy 24GIS zwraca uwagę, że proces planowania rozwoju miast obejmuje różne obszary, tj. planowanie i symulację, opracowanie strategii, partycypację społeczną, realizację. W każdym z tych obszarów wykorzystanie GIS pozwala na usprawnienie procesu i zwiększenie efektywności. "Jako narzędzie informatyczne GIS pozwala uporządkować zasoby, zintegrować dane z wielu źródeł, które zazwyczaj gromadzone są w różnych bazach danych przy użyciu różnego oprogramowania. Są to m.in. dane z dziedziny ochrony środowiska, gospodarki, nieruchomości, planowania przestrzennego. GIS daje tym wszystkim danym wspólny mianownik - lokalizację przestrzenną" - tłumaczy Szymon Ciupa. Poza tym, GIS daje ogromne możliwości analityczne, umożliwiające m.in. ocenę pojemności inwestycyjnej miasta poprzez weryfikację powierzchni niezabudowanych na terenach już przeznaczonych pod zabudowę w planach zagospodarowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200