Łódź tonie w kablach

Po raz pierwszy publicznie wystąpił Energis. Ten międzynarodowy operator w ciągu dwóch miesięcy planuje zakończenie budowy internetowego centrum danych (w warszawskim Diamond Business Park). Będzie ono bezpośrednio włączone do europejskiej sieci szkieletowej Energis o przepustowości 10 Gb/s. Ma oferować standardowy hosting i kolokację, czyli dzierżawę miejsca na instalację serwerów.

Firma ATM przedstawiała uruchamianą właśnie warszawską sieć szkieletową ATMAN. Zbudowana z wykorzystaniem urządzeń ATM firmy Marconi i routerów IP Cisco oferuje przepływność rzędu 2 Gb/s z perspektywą dalszej rozbudowy. Oferta ATM jest skierowana do klientów korporacyjnych i operatorów. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, z sieci ATMAN korzysta już kilku klientów.

Z kolei Pro Futuro, operator LMDS działający dotychczas na Lubelszczyźnie, w kwietniu br. zamierza przedstawić szczegółowe plany rozwoju sieci w innych miastach.

Dla użytkowników końcowych

Jak zwykle dużą grupę rozwiązań prezentowanych na targach stanowiły urządzenia abonenckie - zarówno tradycyjne cyfrowe i analogowe telefony, telefony ISDN, jak i nowe telefony GSM, z których wszystkie wyposażone są już w mikroprzeglądarki WAP.

Nokia szczyciła się pierwszym zestawem korzystającym z technologii Bluetooth. Nokia Connectivity Pack, który ma być dostępny na rynku jeszcze w marcu br., umożliwi bezprzewodowe łączenie telefonów Nokia 6210 z komputerami przenośnymi na odległość do 10 m. W zestawie znajduje się specjalna bateria do telefonu, będąca jednocześnie urządzeniem komunikacyjnym Bluetooth, oraz karta do komputera przenośnego.

Przedstawiciele Nokii poinformowali, że należy się spodziewać opóźnienia premiery najbardziej zaawansowanego aparatu Communicator 9210. Telefon obsługujący technologie Java, Bluetooth i SyncML najwcześniej trafi do sprzedaży w czerwcu br.


TOP 200