Łódź tonie w kablach

Łódzkie targi Intertelecom umożliwiły licznie odwiedzającym zapoznanie się z pełną ofertą rozwiązań telekomunikacyjnych.

Łódzkie targi Intertelecom umożliwiły licznie odwiedzającym zapoznanie się z pełną ofertą rozwiązań telekomunikacyjnych.

Z roku na rok oferta Intertelecom staje się ciekawsza. Żadne targi związane z przemysłem teleinformatycznym nie są tak reprezentatywne dla swojej dziedziny, jak łódzka impreza. Krótka wizyta pozwala specjalistom z zakresu telekomunikacji dokonać pełnego przeglądu oferty produktów, rozwiązań i usług. W tym roku o uwagę zwiedzających zabiegali wystawcy prezentujący sieci konwergentne, telefonię trzeciej generacji, nowe usługi transmisji głosu i danych oraz pełny przegląd oferty urządzeń telekomunikacyjnych, umożliwiających zestawianie połączeń telefonicznych i przekazywanie danych. Po raz pierwszy na targach pojawiły się urządzenia pozwalające na bezprzewodową komunikację w technologii Bluetooth. Szeroko prezentowano urządzenia dostępowe xDSL, rozwiązania wideokonferencyjne i telefony WAP.

Sieci konwergentne

Dla firm: Alcatel, Avaya, Ericsson, Lucent, Nortel i Siemens targi Intertelecom były przede wszystkim okazją do zaprezentowania kompleksowej oferty rozwiązań telekomunikacyjnych - już nie tylko w zakresie sieci głosowych, ale przede wszystkim zintegrowanych sieci służących do przesyłania głosu i danych. Dzięki serii przejęć, jakie w ciągu ostatnich dwóch lat poczyniły te firmy, obecnie mogą efektywnie konkurować z takimi dostawcami rozwiązań sieciowych, jak Cisco Systems.

Alcatel zaprezentował swoje pierwsze urządzenie typu Softswitch, którego ofic-jalna premiera ma się odbyć na targach CeBIT. Urządzeniem tym jest dedykowany skalowalny serwer, służący do nadzorowania połączeń telefonicznych realizowanych za pośrednictwem sieci transmisji danych zintegrowanej z tradycyjną siecią PSTN. Softswitch nadzoruje bramy dostępowe i trunkingowe (integrujące centrale działające w sieciach PSTN i transmisji danych), bramy sygnalizacyjne (przekształcające sygnalizację SS7 np. na sygnalizację w sieciach ATM), jak również obsługę pracujących na nim typowych aplikacji do obsługi centrali (książka adresowa, skrzynki głosowe, call center, przekierowywanie rozmów itp.). Według zapewnień Alcatela, Softswitch będzie można skalować do obsługi miliona abonentów.

Rozwiązania integrujące głos i dane prezentowała również firma Avaya, która w ofercie ma zarówno tradycyjne centrale Definity przeznaczone dla dużych firm, centrale IP - Avaya ECLIPS, jak i rozwiązania Network Alchemy dla małych i średnich firm oraz integrujące funkcje przełączników sieci Ethernet, routerów zapewniających komunikację z Internetem i centrali telefonicznej, funkcjonującej z wykorzystaniem protokołu IP (obsługującej maksymalnie 180 numerów wewnętrznych).

W ramach grupy rozwiązań Avaya ECLIPS znalazły się serwery Avaya IP600 IP Communications Server (centrala telefoniczna IP obsługująca pocztę głosową i faksy, zapewniająca skalowanie do obsługi maksymalnie 12 tys. telefonów IP), serwery oddziałowe Avaya R300 Remote Office Communicator (obsługujące do 25 telefonów i jednocześnie pełniące funkcję routera, serwera VPN i lokalnego koncentratora), a także telefony IP - zarówno sprzętowe, jak i programowe.

Tego typu serię rozwiązań Ericssona pod nazwą Engine również prezentowano na targach. W jej ramach są oferowane bramy komunikacyjne umożliwiające połączenie różnych sieci, serwery telefoniczne zapewniające obsługę sygnalizacji wywołań telefonicznych oraz serwery poszczególnych usług. Jako warstwę transmisyjną Ericsson promuje protokół IP w sieci ATM obsługującej technologię MPLS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200