Łódź tonie w kablach

Systemy zarządzania

Elementem sieci konwergentnych, który wraz z natężeniem wielomedialnego ruchu w sieciach telekomunikacyjnych będzie nabierał coraz większego znaczenia, są systemy zarządzania umożliwiające nie tylko monitoring pracy sieci, ale również wykrywanie wąskich gardeł, weryfikowanie jakości dostarczanych usług i właściwe planowanie rozwoju sieci. Takim systemem jest prezentowany podczas targów i wyróżniony nagrodą za najlepszy produkt Intertelecom 2001 system Net-7 firmy Tektronix, służący do kontroli i zarządzania systemami sygnalizacji SS7.

To nowy produkt, który dotychczas został wdrożony jedynie u jednego z włoskich operatorów komórkowych i w polskiej Telefonii Lokalnej. Net-7 składa się z kilku aplikacji, m.in. Systemu Nadzorowania SS7, Systemu Monitorowania INMD i Testera Protokołów Sygnalizacyjnych. System pozwala na zgromadzenie i analizę do 70 parametrów pojedynczego wywołania. Ma funkcję śledzenia wywołań na podstawie numerów wywołującego i wywoływanego - z tą samą szczegółowością, a także rozbudowany moduł do wykrywania nadużyć w czasie rzeczywistym. Według producenta, Net-7 może się przyczynić do obniżenia kosztów operatora poprzez szybkie wykrywanie połączeń jałowych i nadużyć. Dostarcza dane do analiz dotyczących polityki taryfowej w poszczególnych regionach lub nawet u poszczególnych klientów. Umożliwia wykazanie błędów działania międzyoperatorskich punktów styku.

Złoty Medal targów otrzymał również system billingowy Tytan dla Internetu krakowskiej firmy ComArch. Jest to "mniejsza wersja" Tytana, przeznaczona głównie dla nietelefonicznych operatorów usług cyfrowych, np. dostawców dostępu do Internetu, Voice over IP, dostawców treści.

System pozwala na automatyczne naliczanie opłat za dowolnie zdefiniowane usługi, np. megabajty pobranych danych, obejrzenie lub pobranie konkretnego pliku. Umożliwia też realizację dowolnie definiowanych pakietów usług i scalanie informacji billingowej o nich w ramach jednego dokumentu. Częścią systemu jest moduł umożliwiający klientom operatora przeglądanie przez Internet bieżących i archiwalnych danych billingowych. System umożliwia też dokonywanie płatności online.

ComArch zapowiedział również, że w czerwcu br. pojawi się nowa wersja "dużego" systemu billingowego Tytan 6.0.

Operatorzy nacierają

Klienci korporacyjni, tworzący sieci rozległe i telefonii firmowej w Polsce, mogli zapoznać się z ofertą wszystkich kluczowych dostawców. Tel-Energo prezentowała ofertę numeru dostępowego 0-27. Za jego pośrednictwem można uzyskać dostęp do niezależnej od Telekomunikacji Polskiej ogólnopolskiej sieci telefonicznej. Użytkownicy tej sieci płacą znacznie mniej niż abonenci TP SA. Nie jest to usługa dla każdego - z numeru 0-27 mogą korzystać jedynie przedsiębiorstwa związane z wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej oraz firmy zajmujące się obsługą sektora energetycznego. W praktyce oznacza to jednak, że do uzyskania dostępu do 0-27 wystarczy odpowiednie sformułowanie w urzędowym zgłoszeniu charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

Na targach prezentowała się firma Telia International Carrier. Ten przedstawiciel skandynawskiego operatora Telia w br. zamierza aktywizować działalność w Polsce. Zatrudnienie w warszawskim biurze wzrosło z kilku do ponad dwudziestu osób, zaś w budowę własnej sieci Telia w tym roku zamierza zainwestować w naszym kraju ok. 2 mln USD. Telia zakończyła już jakiś czas temu współpracę z Akademicką i Naukową Siecią Komputerową (NASK).


TOP 200