Jaki będzie Nowy Rok? - cz.1

Remigiusz Jankowski, business development manager Enterasys Networks

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.1
Z optymizmem w nadchodzący rok mogą wejść dostawcy technologii zapewniających szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Na znaczeniu zyskają też technologie mobilne, np. WLAN i szybkie technologie transmisji danych, takie jak DWDM i 10 Gigabit Ethernet.

Na rozwój technologii informatycznych powinna postawić administracja państwowa, m.in. w związku z przyjmowaniem standardów Unii Europejskiej, a także wojsko (wypełnianie zobowiązań NATO, jeśli chodzi o modernizację sił zbrojnych).

Instytucje finansowe, które jako pierwsze powinny odczuć poprawę koniunktury, będą, jak zwykle, pionierami we wdrażaniu technologii IT. Myślę, że w nadchodzącym roku banki i inne instytucje zaufania publicznego będą nadal wdrażały nowoczesne narzędzia, np. związane z technologią podpisu elektronicznego.

Przewiduję lekką poprawę koniunktury, ale z naciskiem na drugą połowę roku. Oczywiście odpowiedź na to pytanie w obecnej sytuacji ma w sobie dużą dozę wróżbiarstwa.

Krzysztof Burzyński, dyrektor działu rozwiązań i aplikacji Ericsson

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.1
W najbliższym czasie wiele będzie się działo pod hasłem szkieletowych sieci IP. Mimo pewnej stagnacji w dziedzinie inwestycji widać zapotrzebowanie na udoskonalanie operatorskich rozwiązań IP. Ciągle rozwija się obszar multimediów mobilnych, opartych głównie na technologii GPRS, a mobilna transmisja danych staje się podstawą rozwiązań biznesowych.

Sądzę, że technologie publicznego, bezprzewodowego dostępu do Internetu WLAN rozpoczną swój rozwój także w Polsce.

Obszar usług telefonii komórkowej ciągle się u nas rozwija. Oczekujemy kontynuacji tej tendencji także w przyszłym roku.

W związku z rozwojem usług dodanych widzimy większe pole do popisu dla niezależnych dostawców aplikacji i treści. Wszyscy operatorzy liczą na wzrost przychodów związany z usługami opartymi na komunikacji pakietowej.

Rynek ma duży potencjał wzrostu w dziedzinie szerokopasmowego Internetu. Znajdzie tu miejsce dla siebie wspominana wcześniej technologia WLAN, ale w głównej mierze tradycyjne rozwiązania dostępowe oferowane przez operatorów stałych i ISP.

Dariusz Fabiszewski, prezes Fujitsu Siemens Computers

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.1
Gartner Group przewiduje w najbliższych latach przeciętny roczny wzrost możliwości technologii optycznych o 100 proc., a o 60 proc. wzrost mocy obliczeniowej. Dla branży IT oznacza to konsolidację dostawców technologii i powrót do koncepcji decentralizacji przetwarzania. Kolejnym istotnym dla rozwoju rynku trendem jest technologia rozwiązań mobilnych. Ważnym aspektem tej technologii jest bezpieczeństwo bezprzewodowej transmisji danych oraz coraz większa przepustowość sieci.

Najwyższą dynamiką wzrostu będą charakteryzowały się rynek serwerów i systemów do archiwizacji danych oraz usługi i rynek oprogramowania.

Oceniając perspektywy poprawy koniunktury jestem umiarkowanym optymistą. Od pewnego czasu obserwujemy powolny, ale stały trend wzrostowy w gospodarce światowej. W niedługim czasie powinno to zaowocować wzrostem inwestycji w IT, a tym samym poprawą koniunktury w branży. Myślę jednak, że na radykalne zmiany przyjdzie nam poczekać do 2004 r.

Trudno mówić o uniwersalnej recepcie na sukces. Obecna sytuacja rynkowa to ogromne wyzwanie dla firm z branży IT, przyzwyczajonych do wysokich marż i stałego wzrostu popytu na produkty i usługi. Ale to także szansa dla firm prężnych, elastycznych i znających rynek.


TOP 200