IBM komputeryzuje Letnie Igrzyska Olimpijskie

System Zarządzania Zawodami

System Zarządzania Zawodami składa się z wielu wzajemnie powiązanych aplikacji, niezbędnych przy obsłudze tak dużego przedsięwzięcia, jakim są igrzyska olimpijskie. W jego skład wchodzą aplikacje, takie jak: zakwaterowanie, przyloty i odloty, kalendarz imprez, zarządzanie materiałami drukowanymi i logistyką, opieka medyczna, rezerwacja zasobów, sprzedaż biletów, transport i stroje.

Szczególnym wyzwaniem jest wykonywanie przez ochotników ponad 40 tys. prac o wartości 60-70 mln USD. W celu rejestracji ponad 500 tys. ich zgłoszeń IBM wykorzysta własny system przetwarzania obrazów i rozpoznawania znaków (Intelligent Character Recognition).

Info '96

Info '96 to system multimedialny, który będzie jednym z najważniejszych źródeł informacji dla uczestników i osób towarzyszących. Otrzymywane niemal w czasie rzeczywistym wyniki i harmonogram zawodów, biografie zawodników (włączając w to szczegóły udziału w ostatnich zawodach, najlepsze wyniki itp.) oraz historyczne dane dotyczące poprzednich olimpiad, będą dostępne na dotykowych kioskach multimedialnych w oficjalnych językach olimpijskich, tj. po angielsku i francusku. W systemie tym będą także dostępne informacje o transporcie, pogodzie i wydarzeniach kulturalnych odbywających się w czasie igrzysk. Kioski będą zainstalowane w ponad 40 miejscach rozgrywek, w wioskach olimpijskich, Centrum Prasowym i hotelach dla dziennikarzy oraz w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Każdy z nich będzie oparty na AS/400 model F06, F60 lub F35 i wyposażony w 5-11 GB pamięci dyskowej.

Info '96 będzie mógł być używany do przesyłania poczty elektronicznej oraz alertów na pagery, rozsyłania wiadomości do punktów informacyjnych oraz do drukowania harmonogramu zawodów i innych informacji.

Wszystko to będzie sterowane za pomocą bezpiecznych nieinternetowych protokołów sieciowych. IBM wykorzysta do tego celu obiektowe technologie programowania, bazy DB2, protokół DRDA do komunikacji między poszczególnymi bazami danych oraz technologię AS/400 do zapewnienia dystrybucji danych.

Pozostałe aplikacje

Jednym z ważniejszych zadań, jakie stoi przed ACOG, jest akredytacja dziennikarzy, przedstawicieli krajów uczestniczących w olimpiadzie, pracowników i ochotników. W efekcie centralna baza danych będzie przechowywała informacje identyfikacyjne i zdjęcia ponad 130 tys. członków rodziny olimpijskiej. Informacje te będą dostępne w sieci AS/400 pozwalającej na natychmiastową weryfikację w punktach kontroli obszarów ograniczonego dostępu.

Jednym z poważniejszych problemów, jakie mogą pojawić się w czasie igrzysk olimpijskich w Atlancie, jest zmienność pogody. Wiele dyscyplin sportowych nie może być rozgrywanych przy niekorzystnej aurze, np. wiatr w czasie skoków do wody nie może przekraczać 35 km na godz., a zawody wioślarskie nie mogą odbywać się w słońcu. Dlatego też Komitet Olimpijski zakupił od Uniwersytetu w Kolorado oprogramowanie RAMS (Regional Atmospheric Modeling System), które przewiduje dokładnie pogodę dla obszaru 2 km x 2 km. System będzie działał na 30-węzłowym IBM RS/6000 SP System, umożliwiając prognozę pogody w dwóch miejscach naraz. Wizualizacja danych będzie możliwa dzięki IBM Visualization Data Explorer.

Szczególną pomocą dla komentatorów telewizyjnych i radiowych będą zestawienia statystyczne dotyczące gier zespołowych. Opracowaną przez IBM aplikację do ich zbierania obsłuży 4 ochotników. Jeden z nich będzie obsługiwał notebook (ThinkPad) za pomocą dotykowego pióra, dwóch będzie obserwowało zawody i przekazywało dane, czwarty sprawdzi, czy nie wprowadzono błędnych danych. Statystyki będą na bieżąco wprowadzane do systemu CIS i udostępniane komentatorom.

Szkolenia, Usługi i Wspomaganie

Mając 130 tys. akredytowanych uczestników, IBM i ACOG będą musieli rozwiązać problem ich przeszkolenia. Część z aplikacji uczestnicy przyszłych zawodów mogli wykorzystać w praktyce podczas próby przedolimpijskiej. Z drugiej strony IBM położył duży nacisk na intuicyjność użytkowania aplikacji, co oznacza, że systemy praktycznie samodzielnie przeszkolą uczestników olimpiady. Dla bezpieczeństwa, do pomocy użytkownikom oddelegowanych będzie kilkunastu ochotników-informatyków oraz 120 osób odpowiedzialnych za działanie systemu w czasie zawodów.


TOP 200