IBM komputeryzuje Letnie Igrzyska Olimpijskie

Jednym z ważniejszych zadań, jakie stawia implementacja złożonych systemów, jest maksymalizacja przepływu danych między systemami. Do wymiany informacji między programami IBM będzie wykorzystywał swój własny protokół APPC w wersji LU 6.2 (Logical Unit Interface) oraz Message Queuing (kolejkowanie zapytań do baz danych), do transferu plików drukowania - własny protokół CICS-to-CICS (Customer Information Control System), a do wymiany informacji między bazami danych - własną platformę DB2-to-DB2.

Z punktu widzenia świadczonych usług igrzyska będą sprawdzianem dla IBM ISSC, odpowiedzialnego za zintegrowanie Olimpijskiego Systemu Informacyjnego na czas i w określonym budżecie. ISSC będzie zmuszony do zapewnienia współpracy między systemami IBM, bazami danych, narzędziami do zarządzania, środowiskiem programowym i transakcyjnym. Co więcej, ISSC będzie odpowiedzialny za integrację technologii oferowanych przez pozostałych sponsorów, włączając w to usługi drukowania Xeroxa, systemy bezpieczeństwa firmy Sensormatic i tablice wyników firmy Swatch. Wywiązanie się z tych zadań będzie równoznaczne ze zdobyciem przez ISSC złotego medalu olimpijskiego w zakresie świadczenia usług integracyjnych.

Aplikacje

Życzenia ACOG w zakresie aplikacji były związane z łatwością obsługi, intuicyjnym interfejsem graficznym oraz czasem reakcji poniżej 1 sek. Nie bez znaczenia była też zdolność IBM do przeszkolenia 130 tys. potencjalnych użytkowników.

IBM przygotowuje ogółem ponad 100 aplikacji dla systemów wykorzystywanych w czasie olimpiady, poczynając od seryjnych programów do Zarządzania Materiałami i Logistyką, a na aplikacjach przygotowanych wyłącznie na potrzeby olimpiady (np. CIS - Commentator Information System) kończąc. Aplikacje te można podzielić na dwie główne podgrupy:

1) do obsługi zawodów

2) do wspierania działań ACOG.

Większość z nich zostanie opracowana tak, by można je było wykorzystać w przyszłości na Igrzyskach Olimpijskich w Nagano w 1998 r. i w Sydney w 2000 r. Do najważniejszych aplikacji należy zaliczyć: System Informowania Komentatorów (CIS), System Wyników, System Zarządzania Zawodami i Info '96 - główny system informacyjny.

System Informowania Komentatorów

System Informowania Komentatorów (CIS) jest podłączony do lokalnego AS/400 zawierającego bazę danych wyników oraz do zdalnego AS/400, zawierającego kompendium biograficznych danych związanych ze wszystkimi sportowcami biorącymi udział w igrzyskach. Z punktu widzenia sprawozdawców radiowych i telewizyjnych będzie to nieoceniona pomoc podczas ich pracy w czasie olimpiady.

IBM stworzył intuicyjny interfejs graficzny użytkownika, który będzie dostępny na specjalnego rodzaju notebookach ThinkPad wyposażonych w ekrany dotykowe. Pozwoli to nawet nie obeznanym z techniką komputerową komentatorom penetrować bazy danych stworzone za pomocą DB2 i w większym stopniu zaspokajać potrzeby widzów oraz słuchaczy.

System Wyników

Żadna inna aplikacja nie będzie widoczna przez uczestników olimpiady lepiej niż System Wyników. Urządzenia do pomiaru czasu, odległości i punktacji będą połączone z serwerami PS/2, które 2-kierunkowymi łączami prześlą informacje do PC/9000. Gdy tylko wyniki zostaną wprowadzone do systemu, będą one dostępne w czasie poniżej 1 sek. na elektronicznych tablicach informacyjnych, przez CIS dla sprawozdawców radiowych i telewizyjnych, a przez Info '96 - dla pozostałych dziennikarzy.

IBM będzie korzystał z dwóch technologii sieciowych - Token Ring dla sieci lokalnych i Frame Relay dla sieci rozległych. W ten sposób System Wyników zostanie połączony z peryferiami (tablicami informacyjnymi, drukarkami, dotykowymi ThinkPadami itp.) w jeden spójny sieciowy system informacyjny. W przypadku pojawienia się uszkodzenia na drodze między miejscem zawodów a centralnym repozytorium danych będzie można je całkowicie niezależnie obsłużyć przez lokalną kopię danych.


TOP 200